RegionSilesia Flesz

Inauguracja roku szkolnego w województwie śląskim [Zdjęcia]. Sprawdź, jakie zmiany czekają uczniów

Zgodnie z nowym rozporządzeniem pierwszoklasiści płacić nie będą musieli za elementarz, podręcznik i ćwiczenia do języka obcego – te koszty pokryć za nich mają gminy. – W przyszłym roku będzie e-podręcznik do pierwszej klasy, więc jeżeli ktoś będzie chciał już pracować na e-podręczniku to on będzie – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji. Wszystko zależy od woli nauczyciela. Od teraz mogą decydować nie tylko jakimi podręcznikami chcą się posługiwać, koniec też ze sztywnym 45-minutowym czasem lekcji. To od nich zależy ile czasu poświęcić zamierzają na materiał. – Biorąc pod uwagę jak są teraz dzieci wychowywane, tak zwane bezstresowe wychowywanie, to na pewno jest tak, że jest to dla nich mniejszy stres – uważa Magdalena Koczwara, mama pierwszoklasisty.

 

By zmniejszyć stres rodziców części 6-latków, które w tym roku do szkoły obowiązkowo wybrały się po raz pierwszy, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego Kuratorium Oświaty przeprowadziło kontrolę w ponad 1200 placówkach. – W zdecydowanej większości przypadków w niemal 100% te szkoły są przygotowane, natomiast najważniejsze jest to, aby rodzice byli w pełni usatysfakcjonowani tym w jakich warunkach nie tylko uczą się ich dzieci, ale pozostają w świetlicach – podkreśla Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty. Nowy rok szkolny to zmiany również dla szóstoklasistów. Po raz pierwszy na egzaminie na koniec podstawówki znajdzie się język obcy. Tegoroczni maturzyści natomiast nie będą musieli przygotować już prezentacji, za to obowiązkowo w części pisemnej znaleźć musi się przedmiot rozszerzony. – Była taka duża fala ludzi idących do ogólniaka, po prostu do liceów i potem zostawali kolokwialnie mówiąc na kasie w Biedronce – mówi Michał Świder, uczeń.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło że rok szkolny 2015 będzie "rokiem zawodowców" i to właśnie szkoły zawodowe, których teraz jest połowę mniej niż liceów będą priorytetem. – My badamy losy corocznie i jest taki trend, że np. taki operator obrabiarek skrawających w szkole zawodowej lub w technikum mechanicznym pierwsza kwalifikacja od razu znaleźliby pracę i za bardzo dobre pieniądze – mówi Gabriela Poloczek, dyrektor szkoły zawodowej.

 

Nowy rok szkolny w województwie śląskim zainaugurowało ponad 500 tysięcy uczniów. Do 26 czerwca przyszłego roku – jak zapowiada minister – kolejnych zmian nie będzie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button