RegionWiadomość dnia

Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!

Ponad pół tysiąca wydarzeń, czterdzieści cztery obiekty i dwadzieścia pięć miast regionu. Tegoroczna odsłona Industriady to ukłon w stronę pracy kobiet w przemyśle.

 

W tym roku festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się rozruch maszyn. To cykl wydarzeń, który powstał na prośbę tych uczestników święta szlaku, dla których jeden dzień to za mało. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

Szczegóły festiwalu poznaliśmy podczas konferencji prasowej, która odbyła się w chorzowskim kompleksie „Sztygarka”. -Industriada w liczbach wygląda imponująco i naprawdę jest z czego wybierać. Święto Szlaku Zabytków Techniki to święto całego regionu i jego mieszkańców, ale chcemy, by nasz flagowy produkt turystyczny był coraz popularniejszy w całej Polsce i tak się dzieje. W tym roku hasło festiwalu brzmi „Industria jest kobietą” i gdyby spojrzeć na dzieje Śląska, to rola kobiet zawsze była bardzo istotna, dlatego warto o tym mówić. W tym roku po raz pierwszy Industriada odbywać się będzie również w obiekcie UNESCO, co nas szczególnie cieszy i potwierdza, że droga, którą obrał samorząd wojewódzki, polegająca na promocji regionu przez jego dziedzictwo przemysłowe, była słuszna – podkreślał w trakcie konferencji członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!
Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!

Oficjalna inauguracja Industriady tym razem odbędzie się w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie za sprawą Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz Tarnowskich Gór czekać na nas będą warsztaty, kino, instalacja interaktywna oraz koncerty Pauliny Przybysz i Brodki. Finał święta Szlaku Zabytków Techniki to z kolei widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku zatytułowane „Kobiety grają industrię”. Taniec, akrobacje, mapping, światło, muzyka i 56 artystów wprawią w ruch kopalniane budynki, aby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję tego wydarzenia zaangażowano m.in. trzy sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

-Dzięki współpracy samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych Industriada jest nie tylko największym i najciekawszym festiwalem promującym dziedzictwo przemysłowe w naszej części Europy, ale i wydarzeniem, które nie ogranicza dostępu do kultury osobom mniej zamożnym. Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki oferuje ponad 500 wydarzeń, a tylko 7 proc. z nich wymaga wykupienia biletu. Dodatkowo do zdecydowanej większości obiektów dotrzemy bezpłatnym transportem publicznym organizowanym m.in. przez Koleje Śląskie, KZK GOP, MZK Tychy i ZTZ Rybnik. Takie rozwiązania pomagają w korzystaniu z zasobów dziedzictwa kulturowego regionu – uważa marszałek Wojciech Saługa.

 

Industriada w liczbach prezentuje się imponująco. Katalog tegorocznych atrakcji liczy 517 wydarzeń, 482 są dostępne bezpłatnie, a 65 wymaga rezerwacji. Organizatorzy pomyśleli o wszystkich. Mamy do wyboru 65 wydarzeń dla dzieci, 93 warsztaty, 61 tras zwiedzania i 39 koncertów, 38 wystaw, 29 pokazów, 26 wydarzeń dla pasjonatów techniki, a są jeszcze pikniki, pokazy filmowe, spektakle, a nawet plenery malarskie i gry terenowe.

Do wszystkich atrakcji święta dojedziemy, korzystając z transportu publicznego. Do korzystania z kuponów uprawniających do bezpłatnego przejazdu zapraszają Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy. Bezpłatnie zabierzemy się także autobusami w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Zabrzu, Częstochowie, Rybniku czy na południu województwa (Bielsko-Biała, Cieszyn, Ustroń, Żywiec). Szczegółowe informacje oraz kupony dostępne są na stronie industriada.pl w zakładce „Transport”.

Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!
Industriada 2018 coraz bliżej. Właśnie poznaliśmy PROGRAM!

Koleje Śląskie zapraszają również do udziału w wyjątkowych wycieczkach na liniach, z których na co dzień korzystają wyłącznie pociągi towarowe trasą: Bytom – Gliwice Sośnica – Zabrze Makoszowy – Ruda Śląska Kochłowice – Stawiska – Siemianowice Śląskie – Bytom. Odjazd o 9.15 i 13.15. W podróży towarzyszyć nam będą przewodnicy, którzy opowiedzą o przemysłowym dziedzictwie regionu mijanym za oknami pociągu.

Dzięki specjalnej zniżce zamieszczonej na kuponie Kolei Śląskich i broszurze z programem festiwalu do 30 czerwca 2018 r. będzie można skorzystać z promocji na zwiedzanie Muzeum Śląskiego. Okazując je w kasach, otrzymamy 50 proc. zniżki od ceny podstawowej każdego biletu. Kupon ważny jest dla dwóch osób.

 

Za pomocą zakładki MOJA INDUSTRIADA na stronie internetowej każdy może stworzyć własną trasę i podążać nią 9 czerwca. Wszystkie niezbędne informacje zawarte są również w specjalnie przygotowanej książeczce z programem. Można ją znaleźć między innymi w 44 obiektach biorących udział w festiwalu.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji święta są dostępne na stronie industriada.pl
(slaskie.pl)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button