Region

Inicjatywa muzyczna – 81 Pamiętamy

Zbioru płyt winylowych z lat 80-tych Markowi Niewiarowskiemu pozazdrościł by niejeden meloman. Na przykład znajdziemy płytę Dezertera, którego w tamtych latach słuchanie do łatwych nie należało. – Pamiętam doskonale jak wyglądały koncerty. Jak policja stała na koncertach i na przykład w Domu Muzyki i Tańca musieliśmy siedzieć, a kto wstał i chciał troszkę poskakać to zaraz podchodził do niego pan z MO, albo go wyprowadzał albo dostał po prostu jakąś pałką.

Z tamtego okresu Marek Niewiarowski pamięta znacznie więcej. Pałki, strajki i strzały. Jednym słowem ponurą i szarą rzeczywistość systemu. Przeciwko, której wyrazem buntu stała się muzyka. Maanam, Brygada Kryzys, Tilt, Kult czy Perfect. Trudno wybrać, który z tych zespołów tworzył muzykę bardziej zaangażowaną. – W tej chwili muzyką zaangażowaną mamy na przykład utwór gdzie śpiewa się, że ”stara szmata zamiast drzwi i nie daj się”, to jest podobno w tej chwili muzyka zaangażowana. Wydaje mi się, że muzyka zaangażowana może być bardziej atrakcyjna dla odbiorcy, może nieść większe wartości – uważa Krzysztof Jamiński, stowarzyszenie Colere.pl. Dlatego te wartości postanowili przypomnieć. – Padł pomysł, żeby po prostu upamiętnić 29. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Pokazania jak ważną rolę odegrała muzyka w tamtych czasach, jak pomagała nam przetrwać – nam Polakom – wyjaśnia Bartłomiej Widerski, stowarzyszenie Colere.pl.

81 Pamiętamy. Pod takim hasłem rozpoczęła się rekrutacja młodych muzyków. Z zapełnieniem sceny w zabrzańskim Kinie Roma problemu nie było. W sumie do projektu włączyło się osiemnastu młodych ludzi. – Jeżeli ktoś młody z takim zaangażowaniem robi taki projekt, to nie wypada odmawiać, tak mi się wydaje – podkreśla Przemysław Sobiela, który bierze udział w projekcie 81 Pamiętamy. Zdecydowana większość z nich urodziła się już po stanie wojennym. Jednak obok tego wydarzenia nie chcą przechodzić obojętnie. – Zdaje sobie sprawę, że zdarzają się młodzi ludzie, którzy nie za bardzo cokolwiek im to mówi, także fajnie by było jakby taki koncert mógł im odrobinę przybliżyć ten klimat i ten czas – tłumaczy Paulina Mazur, która bierze udział w projekcie 81 Pamiętamy.

W szkole dochodzimy na lekcjach historii do wydarzeń II Wojny Światowej i na tym się kończy dla nas historia. Cała edukacja historyczna a tutaj te wydarzenia z roku 81, w ogóle wszystkie wydarzenia z lat 80-tych moim zdaniem mają największy wpływ na to, w jakim w tej chwili kraju żyjemy – dodaje Krzysztof Jamiński.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Być może właśnie tak jak kiedyś zaangażowana piosenka dziś wystarczy zaangażowanie tych młodych ludzi na to, by historię 81 roku znali nie tylko Ci, którzy ją przeżyli.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button