Kraj

Instytut Konfucjusza we Wrocławiu

Jak powiedział polski dyrektor instytutu Gościwit Malinowski, inicjatorami powstania placówki byli pracownicy wrocławskiej uczelni, którzy interesują się Dalekim Wschodem. “Obecnie prowadzone są kursy języka mandaryńskiego, na które uczęszcza ok. 50 osób. Lektorami są pochodzący z Pekinu, Xiamen i prowincji Liaoning Chińczycy. Wkrótce rozpoczną się także spotkania poświęcone m.in. kulturze i życiu codziennemu w Chinach” – mówił Malinowski.

W rozmowie z PAP wykładowca Chensheng Li podkreślił, że największą trudność sprawia kursantom fonetyka. “W języku chińskim obowiązują cztery różne tony, które zmieniają nie tylko sposób wymowy, ale także znaczenie słowa” – powiedział Li.

Malinowski zapowiedział, że w przyszłym roku na UWr otwarta zostanie indianistyka, a w przyszłości także studia chińskie i arabskie.

Obecnie na świecie działa ponad 200 Instytutów Konfucjusza. W Europie pierwszą placówkę utworzono w lutym 2005 r. w Sztokholmie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Konfucjusz (551-479 p.n.e.) zwany także Zhonghi, był najsłynniejszym chińskim filozofem. Został pochowany w Qufu, gdzie do dziś znajduje się jego grób. Jego proste, niedogmatyczne maksymy są wciąż popularne w Chinach i innych krajach Dalekiego Wschodu. Konfucjusz twierdził m.in., że zmysł moralny u człowieka jest odpowiednikiem kosmicznego porządku natury. W swej nauce w ogóle nie odwoływał się do sił nadprzyrodzonych, jako jedyny z twórców wielkiej doktryny nie twierdził, że pochodzi ona z jakiegokolwiek boskiego źródła czy też natchnienia niedostępnego dla innych ludzi.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button