Świat

Iran nie dał MAEA ostatecznej odpowiedzi i jest gotowy do rozmów

“Republika Islamska ogłosiła swoje pozytywne nastawienie do dotychczasowych rozmów i poinformowała, że jest przygotowana na kontynuację negocjacji dotyczących projektu porozumienia przedstawionego przez MAEA, opartych na jej zastrzeżeniach technicznych i ekonomicznych” – cytuje swoje źródło IRNA.

Według informatora agencji, wiadomość przedstawiona w czwartek przez Iran MAEA nie była odpowiedzią na projekt porozumienia.

IRNA podała również, że Iran nalega na rozwiązanie polegające na równoczesnym przekazaniu za granicę irańskich zapasów nisko wzbogaconego uranu w zamian za otrzymanie paliwa nuklearnego. Agencja podkreśla, że żądanie to jest “czerwoną linią”, której Teheran nie porzuci.

Warunek ten podkopuje podstawy przedstawionego przez MAEA i popieranego przez Rosję, USA i Francję projektu porozumienia przewidującego, że Iran przekaże większość ze swoich zapasów nisko wzbogaconego uranu do Rosji w celu ich wzbogacenia. Materiał ten następnie miałby zostać przesłany do Francji, gdzie powstałyby z niego rdzenie paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie. Ma to dać czas na osiągnięcie kompromisu w sprawie irańskiego programu atomowego, który zdaniem państw zachodnich ma na celu pozyskanie broni atomowej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Również w piątek przywódcy krajów UE wezwali Iran do zaakceptowania propozycji MAEA, podkreślając, że otworzyłoby to drogę do współpracy z Unią. W oświadczeniu wydanym na szczycie w Brukseli europejscy przywódcy wyrazili głębokie zaniepokojenie irańskim programem atomowym.

“Rada Europejska apeluje do Iranu, aby zgodził się na propozycję MAEA dotyczącą dostaw paliwa nuklearnego do reaktora badawczego w Teheranie, co przyczyniłoby się do budowy zaufania i zaspokajało irańskie zapotrzebowanie na izotopy medyczne – napisano w oświadczeniu. – Postęp przetarłby drogę do zacieśnienia relacji między Unią i Iranem i obustronnej korzystnej współpracy politycznej, gospodarczej, technicznej i dotyczącej bezpieczeństwa”.

Jest to odniesienie do podejścia zakładającego ustępstwa, jeśli Iran porzuci program nuklearny, i sankcje, jeśli tego nie zrobi. Unijni ministrowie zwrócili się już do Komisji Europejskiej o zbadanie możliwości wprowadzenia dodatkowych sankcji przeciwko Iranowi.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button