Istebna nie będzie “strefą wolną od LGBT”? Uchwała o powstrzymaniu ideologii LGBT nieważna
Uchwała o powstrzymaniu ideologii „LGBT” przez wspólnotę samorządową, przyjęta przez Radę Gminy Istebna jest nieważna. Taką decyzję podjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. To precedens.
Czytaj także: Polityczna burza ws. Wilczych Dołów w Gliwicach
-Termin strefa wolna od ideologii LGBT de facto odnosi się również do ludzi – z tego grona, z grona osób LGBT. A tłumaczenie, że LGB to ideologia a nie ludzie jest przymykaniem oczu na rzeczywistość, kiedy nie chce się dostrzec pełnych konsekwencji użycia tego rodzaju słów – mówi Krzysztof Wujek, sędzia NSA.
Uchwałę zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich.
-WSA uznał nie tylko, że gmina Istebna działała bez niezbędnej w tym zakresie podstawy prawnej, ale co szczególnie istotne zwrócił uwagę na społeczne konsekwencje tego rodzaju działań gminy dla społeczności osób LGBT. W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich ten wyrok ma znaczenie nie tylko w kontekście uchwały gminy Istebna, ale w kontekście wszystkich kilkudziesięciu uchwał anty-LGBT, które zapadły do tej pory w Polsce – zaznacza Anna Błaszczak-Banasiak, biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
O przełomie mówią także przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii. Stowarzyszenie było uczestnikiem postępowania.
-To dzisiejsze orzeczenie daje nam ogromną nadzieję na to, że następne tego typu uchwały będą już rozstrzygane tak jak dzisiaj zostało to rozstrzygnięte i to, że inne samorządy które przyjęły takie uchwały wcześniej zastanowią się nad tym czy chcą się mierzyć w sądzie czy też podejmą same z siebie decyzję o tym, aby przestać dyskryminować swoich obywateli i obywatelki – mówi Karolina Gierdal, Kampania Przeciw Homofobii.
Jerzy Kwaśniewski – Adwokat, współtwórca i Prezes Zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, które także było uczestnikiem postępowania na swoim facebooku wyrok sądu skomentował pisząc:
Wbrew brzmieniu deklaracji, sąd uznał, że zakazuje ona edukacji seksualnej.
Sąd wskazał, że szkoła może przekazywać dzieciom informacje o seksualności bez względu na rodziców. Sprawa musi dotrzeć do NSA. To nie tylko kwestia wolności samorządów, ale także konstytucyjnych praw rodziców.
Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje od niego skarga kasacyjna.
autor: Sandra Hajduk
3 osoby utonęły jednego dnia w Nakło-Chechło. Czy do tej tragedii musiało dojść? [WIDEO]