Jak być bardziej eko?
Bycie ekologicznym to coraz popularniejszy sposób na życie. Eko pragną być przede wszystkim osoby, które chcą oddychać świeżym powietrzem, pić czystą wodę, chodzić po nieskażonej ziemi.
Bycie eko pozwoli nie tylko zadbać o planetę, ale też zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy wprowadzić tylko kilka zmian w codziennym życiu.
Zero waste
Zero waste to styl życia zakładający generowanie jak najmniejszej ilości odpadów. Więcej o tym stylu życia można poczytać na stronie zero waste przygotowanej przez bee.pl.
Na zakupy należy wybierać się ze szmacianą torebką, aby nie kupować jednorazowych reklamówek. Maleńkie cząstki plastiku trafiają do rzek i oceanów i są spożywane przez zwierzęta. Warto zrezygnować z cienkich woreczków foliowych. Na warzywa, owoce, pieczywo i inne produkty, które ważymy można zabierać własne woreczki wykonane z materiału.
Podczas płacenia w sklepach kartą nie bierzmy potwierdzenia płatności. Taki wydruk zazwyczaj zaraz ląduje w koszu na śmieci.
Niektóre kosmetyki można wykonywać samodzielnie. Maseczki na twarz i na włosy, peelingi, a nawet kremy wykonane z produktów spożywczych nie zawierają sztucznych składników. Przygotowując kosmetyki samodzielnie, ograniczamy też ilość śmieci opakowaniowych.
Kupujmy tylko produkty, które są nam potrzebne. Szczególnie dotyczy to produktów spożywczych. Wielu Polaków kupuje za dużo jedzenia i niewłaściwie je przechowuje. Potem jedzenie ląduje w śmietniku. Warto zaplanować posiłki na kilka dni naprzód i na zakupy wybrać się z listą produktów.
Produkty spożywcze starajmy się wykorzystywać do końca. Jeżeli coś zostało nam z obiadu, można to schować do lodówki i wykorzystać następnego dnia. Z makaronu np. można przyrządzić smaczną zapiekankę. Z fusów z kawy można przygotować doskonały peeling do twarzy i do ciała.
Aby ograniczyć ilość plastikowych opakowań, wybierajmy produkty w szklanych butelkach lub w słoikach. Warto przygotowywać domowe przetwory, soki, a nawet jogurty. Przygotowanie domowego jogurtu jest proste, a pozwoli ograniczyć ilość plastikowych opakowań.
Szklane butelki i słoiki można ponownie wykorzystać. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, warto pić wodę kranową – przegotowaną lub przefiltrowaną.
Zamiast kupować gotowe produkty do sprzątania, wypróbujmy domowe sposoby. Zamiast ręczników jednorazowych stosujmy ściereczki kuchenne.
Starajmy się zużywać jak najmniej wody. Zamiast kąpieli wybierzmy prysznic, jeśli mamy taką możliwość korzystajmy ze zmywarki.
źródło: artykuł partnera