RegionZdrowie

Jak długo trwa profesjonalne odtrucie alkoholowe?

Profesjonalne odtrucie alkoholowe przeprowadza wykwalifikowany personel w nowoczesnych i dostosowanych do celu tej usługi placówkach medycznych. Podczas procesu terapeutycznego specjaliści powinni mieć bowiem niczym nieograniczony dostęp do narzędzi medycznych, medykamentów i wsparcia innych fachowców, zwłaszcza w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta. Odtrucie alkoholowe w Krakowie przeprowadza się w atmosferze bezpieczeństwa i komfortu chorego, dbając jednocześnie o dyskrecję. Alkoholizm jest schorzeniem, którego większość chorych się wstydzi – niepotrzebnie. Odpowiednio szybkie podjęcie działań może pomóc wyjść z uzależnienia i rozpocząć życie w trzeźwości. Choć alkoholik na zawsze pozostaje alkoholikiem, nie powinien rezygnować z prób podjęcia leczenia tej niebezpiecznej choroby.

Pacjenci decydujący się na odtrucie alkoholowe w Krakowie powinni zgłaszać się do kompleksowych placówek. Oferują one bowiem holistyczne podejście do trudności pacjenta i konsekwencji wynikających z nadmiernego spożywania alkoholu. Odtrucie alkoholowe jest procesem złożonym, podobnie jak złożona jest sama choroba alkoholowa. Towarzyszyć mu może wiele czynników wpływających negatywnie na samopoczucie pacjenta, określanych mianem objawów zespołu abstynencyjnego. Ze względu na możliwość ich wystąpienia, zaleca się przebywanie alkoholika w specjalistycznej placówce medycznej podczas każdego etapu odtruwania jego organizmu z toksyn poalkoholowych.

Konsekwencje choroby alkoholowej

Konsekwencje choroby alkoholowej dotykają każdej osoby uzależnionej, ale nie każda z nich szuka specjalistycznej pomocy w wyjściu z nałogu. Długotrwale i przyjmowany w nadmiernych ilościach alkohol etylowy wyrządza szereg szkód w organizmie uzależnionego. Wpływa m.in. na uszkodzenie mięśnia sercowego, wątroby, nerek, trzustki, żołądka, a nawet mózgu.

Toksyny zawarte w alkoholu oraz substancje powstające w wyniku jego metabolizmu upośledzają prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i układów. Ograniczają ponadto zdolności poznawcze uzależnionego. Jeżeli etanol, a także aldehyd octowy, który powstaje w procesie jego trawienia, nie zostaną odpowiednio szybko wydalone z organizmu, doprowadzają do licznych degeneracji. Niektóre z nich niestety są nieodwracalne. Inne skutecznie pomaga zwalczyć odtrucie alkoholowe w Krakowie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Choroba alkoholowa a odtrucie alkoholowe w Krakowie

Alkoholizm jest przyczyną chorób psychicznych i fizycznych. Regularne nadużywanie alkoholu zaburza funkcjonowanie pacjenta w społeczeństwie. Znacznie wpływa na jakość podejmowanych przez niego ról społecznych, niszcząc relacje rodzinne, intymne i przyjacielskie. Choroba alkoholowa nie dotyczy tylko wybranych grup społecznych. Może ona dotknąć każdego, niezależnie od jego płci, wieku czy statusu. Odpowiednia reakcja podjęta w odpowiedzi na pierwsze objawy uzależnienia pozwala na szybką diagnostykę i wdrożenie odpowiedniej ścieżki terapeutycznej. Bagatelizowanie trudności doprowadza do rozwoju choroby i występowania jej zaawansowanych stadiów. Pacjent zmagający się z przewlekłym uzależnieniem gorzej znosi przerwanie ciągu alkoholowego niż ten, który znajduje się na pierwszych etapach rozwoju nałogu.

Jak długo trwa profesjonalne odtrucie alkoholowe? (foto: materiał partnera)
Jak długo trwa profesjonalne odtrucie alkoholowe? (foto: materiał partnera)

Odtrucie alkoholowe w Krakowie – Centrum Medyczne Galmedic

Odtruwanie alkoholowe w krakowskim Centrum Medycznym Galmedic proponowane jest pacjentom głównie jako element kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Jego przebieg ukierunkowany jest na oczyszczenie organizmu z alkoholu i zbędnych produktów jego przemiany w wątrobie. Konieczne jest ponadto uzupełnienie niedoborów środków odżywczych w organizmie. Specjaliści pomagają pacjentowi przebrnąć przez wszystkie etapy detoksykacji, począwszy od kontrolowanego przerwania ciągu alkoholowego, aż po utrzymanie trzeźwości.

Profesjonalne odtrucie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic wykorzystuje się również w celu zniwelowania skutków jednorazowego nadużycia alkoholu przez osoby nieuzależnione od substancji odurzającej. W przypadku jednorazowego zatrucia zwykle detoksykacja trwa tylko kilka godzin. Podczas nich podaje się pacjentowi dożylny wlew witaminowy. Usunięcie z organizmu toksyn następuje wtedy szybciej, głównie ze względu na ogólny dobry stan pacjenta.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o odtruciu alkoholowym w Krakowie w Centrum Medycznym Galmedic – kliknij link: https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.

Etapy odtruwania organizmu – diagnostyka

Pierwszym etapem profesjonalnego odtrucia alkoholowego, przeprowadzanego w Centrum Medycznym Galmedic jest szczegółowa diagnostyka stanu pacjenta. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu specjalista zbiera szczegółowe informacje o uzależnieniu chorego i przebytych przez niego urazach oraz chorobach. Jeżeli alkoholik zgłasza się do placówki w stanie nietrzeźwości, w tym momencie następuje przerwanie jego ciągu alkoholowego. Oznacza to, że nie otrzyma on w placówce żadnej ilości substancji odurzającej, w jakiejkolwiek formie.

To jeden z trudniejszych momentów terapii alkoholizmu dla pacjenta. Wiąże się bowiem z rychłymi objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, które stanowią fizjologiczną odpowiedź organizmu na głód biochemiczny. Wynika on zaś bezpośrednio z braku alkoholu etylowego w krwiobiegu chorego.

Dożylny wlew witaminowy i farmakoterapia

Po zakwalifikowaniu chorego do przeprowadzenia zabiegu i przerwaniu jego ciągu alkoholowego personel medyczny zaprasza go do jednoosobowego pokoju z łazienką i dostępem do sali telewizyjnej. W takich warunkach spędza on najbliższe kilkanaście godzin, a niejednokrotnie kilka dób. Następnie przedstawiciele kadry medycznej podłączają alkoholikowi dożylny wlew witaminowy. W tym celu wykonują wkłucie dożylne i zakładają choremu wenflon. Za jego pośrednictwem bezpośrednio do krwiobiegu wycieńczonego organizmu trafiają wszelkie niezbędne substancje odżywcze wspomagające proces detoksykacji organizmu. Zawarty w kroplówce sód, potas, wapń i magnez w towarzystwie energetycznej glukozy przyspieszają wydalanie alkoholu etylowego i innych szkodliwych substancji. W związku z tym alkoholik trzeźwieje szybciej i bardziej efektywnie. Za pośrednictwem wlewu reguluje się poziom gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Wypłukanie toksyn zwykle wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów odstawiennych u większości uzależnionych pacjentów.

Z tego względu pacjent nie może opuścić placówki i zakończyć odtrucia alkoholowego wyłącznie po zastosowaniu dożylnego wlewu. Po upływie krótkiego czasu od infuzji wlewu odczuje on bowiem z większym lub mniejszym nasileniem ból i zawroty głowy, nudności, zaburzenia pamięci, ograniczenie zdolności poznawczych, a nawet drgawki czy zaburzenia pracy serca. Jeżeli pozostanie bez opieki specjalistów, jego stan może gwałtownie pogarszać się, co prowadzi nawet do wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. W placówce medycznej specjaliści mają możliwość podjęcia szybkiej reakcji w odpowiedzi na potrzeby pacjenta. Zwykle na tym etapie odtrucia włącza się do terapii farmakologię. Lekarze zalecają środki przeciwwymiotne, przeciwbólowe, nasenne, a także uspokajające. Minimalizują one natężenie objawów abstynencyjnych, umożliwiając alkoholikowi komfortowe przejście przez okres trzeźwienia.

Odtrucie alkoholowe w Krakowie – ile trwa?

Przy jednorazowym zatruciu alkoholem etylowym czas detoksykacji organizmu jest zwykle najkrótszy. Kilka godzin spędzonych na infuzji dożylnych wlewów witaminowych, odpoczynku i regeneracji organizmu powinno zapewnić pacjentowi powrót do pełni sił i równowagi psychicznej oraz fizycznej. W przypadku osób uzależnionych natomiast wskazany jest ich dłuższy pobyt w Centrum Medycznym Galmedic. Nieustające zatrucie alkoholem, wywołane nieprzerwanymi ciągami alkoholowymi, wymaga ścisłej diagnostyki i określonego postępowania terapeutycznego o działaniu długofalowym. Odtruwanie alkoholowe organizmu osoby uzależnionej trwa zwykle od kilkunastu godzin do 10 dni lub nawet dłużej. Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego predyspozycji do regeneracji, stopnia zniszczenia organów wewnętrznych, oczekiwań i potrzeb.

Proces odtruwania organizmu może trwać dłużej również w przypadku pacjentów, którzy zatruli się alkoholem nieprzeznaczonym do spożycia lub pochodzącym z nielegalnego źródła. Jeżeli toksyny spowodują znaczne zniszczenia w ich organizmie, zaleca się im niezwłoczną hospitalizację.

Kiedy można zakończyć odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe można zakończyć wyłącznie w dwóch przypadkach: na pisemne żądanie pacjenta oraz w momencie, gdy osiągnięto efekty ustalone w planie terapeutycznym detoksykacji. Jeżeli stan zdrowia pacjenta pogarsza się w czasie odtrucia, korzysta się z możliwości jego hospitalizacji. Organizmy niektórych pacjentów są na tyle wyjałowione, że nagłe przerwanie ciągu alkoholowego czasami okazuje się dla nich zbyt dużym obciążeniem. Z tego względu niezwykle istotne jest, by podczas całego procesu przebywali oni pod ścisłą kontrolą specjalistów.

Mobilna a stacjonarna terapia odwykowa

W warunkach domowych możliwe jest zniwelowanie objawów kaca i minimalne przyspieszenie procesu trzeźwienia, jednak wyłącznie po jednorazowym nadużyciu alkoholu. Osoby uzależnione od tej substancji odurzającej nie powinny podejmować żadnych działań terapeutycznych w warunkach domowych. Ważne jest nie tylko nawodnienie organizmu, ale również dostarczenie mu elektrolitów i wsparcie funkcjonowania wszystkich układów. Mobilna terapia odwykowa charakteryzuje się swoją błyskawicznością, ale rzadko idzie ona w parze z długotrwałym efektem. Bywa także niebezpieczna. Chory nie uzyskuje wsparcia psychologicznego i po detoksykacji najczęściej wraca do swoich dawnych przyzwyczajeń. Niebezpieczny nawyk nadużywania alkoholu możliwy jest do pokonania wyłącznie w specjalistycznych warunkach, które stwarza stacjonarne odtrucie alkoholowe.

Skuteczność zabiegu

Skuteczne leczenie choroby alkoholowej ze wsparciem zastosowanego odtrucia alkoholowego możliwe jest wyłącznie przy współpracy alkoholika, a więc za jego świadomą zgodą i z okazaniem przez niego chęci podjęcia walki z nałogiem. Przymusowa terapia odwykowa jest w Polsce stosowana wyłącznie w określonych przypadkach i nie gwarantuje skuteczności bez współpracy pacjenta. Podczas detoksykacji chory może korzystać z pomocy specjalistów, którzy pozostają do jego dyspozycji w placówce. Należy tu pamiętać przede wszystkim o wsparciu psychologicznym i psychoterapeutycznym, które zapewnia się alkoholikowi na każdym etapie odtrucia alkoholowego w Krakowie w Centrum Medycznym Galmedic.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button