Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy o pracę?
Większość osób chociaż raz w swoim życiu musi złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Z tego względu warto wiedzieć, jakie informacje powinny się w nim znaleźć. Sprawdź, jak powinien wyglądać ten dokument!
- Informacje dotyczące okresu wypowiedzenia umowy o pracę
- Jakie są sposoby rozwiązywania umów o pracę?
- Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?
Każdy pracownik powinien znać podstawowe kwestie związane z zatrudnieniem. To m.in. zagadnienia dotyczące obowiązujących okresów wypowiedzeń, pisania wypowiedzeń umów, a także sposobów ich rozwiązywania. Jeżeli chcesz złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Informacje dotyczące okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Chcesz rozwiązać umowę o pracę? Pamiętaj, że należy to zrobić z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Zależy on przede wszystkim od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy, a także od okresu obowiązywania i rodzaju umowy o pracę. Jeżeli masz zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, sprawdź, jaki okres wypowiedzenia Cię obowiązuje. W niektórych przypadkach okres ten może ulec skróceniu. Może się tak stać na mocy porozumienia stron, jednak dzieje się tak również w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. Warto jednak pamiętać o kilku ogólnie obowiązujących zasadach. W przypadku gdy pracujesz na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny, pamiętaj o poniższych zasadach:
- Jeśli Twój okres zatrudnienia wynosi mniej niż 2 tygodnie, okres wypowiedzenia to 3 dni robocze;
- Jeżeli pracujesz w oparciu o umowę na okres próbny dłużej niż 2 tygodnie, obowiązuje Cię okres wypowiedzenia umowy o pracę w wymiarze 1 tygodnia;
- Jeżeli Twój okres próbny trwa co najmniej 3 miesiące, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.
- Z kolei jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, w przypadku chęci jej wypowiedzenia musisz trzymać się następujących terminów:
- Jeżeli okres zatrudnienia to mniej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 2 tygodnie;
- Jeśli zatrudnienie trwa co najmniej 6 miesięcy, okres wypowiedzenia to 1 miesiąc;
- Jeżeli przepracowany okres wynosi co najmniej 3 lata, obowiązuje Cię okres wypowiedzenia w wymiarze 3 miesięcy.
Jakie są sposoby rozwiązywania umów o pracę?
Jeżeli chcesz rozwiązać umowę o pracę, musisz wypowiedzieć ją w odpowiednim czasie. Warto wiedzieć, jakie są sposoby jej rozwiązania. Umowa może zostać wypowiedziana za porozumieniem stron – pracownika oraz pracodawcy. Może być też rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia przez pracownika lub pracodawcę. Pracownik i pracodawca mają także prawo rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia, jednak w tym celu należy napisać stosowne oświadczenie.
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?
Pisząc wypowiedzenie umowy o pracę, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że takie wypowiedzenie powinno być złożone w formie pisemnej. Jeżeli wypowiedzenie umowy składane jest przez pracodawcę lub umowa została zawarta na czas nieokreślony, pracodawca musi zawrzeć w wypowiedzeniu odpowiednie uzasadnienie. Nie należy zapominać, że każde wypowiedzenie musi zawierać takie informacje jak:
- data i miejscowość,
- dane pracownika oraz pracodawcy,
- nagłówek, który brzmi: „Wypowiedzenie umowy o pracę”,
- informacje dotyczące wypowiadanej umowy,
- podpis pracownika,
- miejsce na podpis pracodawcy.
Powyższe informacje są bardzo ważne, ale na szczęście nie musisz pisać wypowiedzenia umowy o pracę samodzielnie. Gotowy wzór wypowiedzenia umowy o pracę możesz bez problemu znaleźć na różnego rodzaju stronach internetowych.
Każdy pracownik powinien zapoznać się z zasadami składania wypowiedzenia umowy o pracę. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza może się przydać. Dzięki powyższym wskazówkom z pewnością już wiesz, jak prawidłowo napisać wypowiedzenie!
źródło: materiały prasowe partnera