Kultura i rozrywka

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe?

Testament jest dokumentem, który może upoważniać do odebrania spadku po zmarłym kilka osób. Aby majątek został podzielony zgodnie z prawem, należy właściwie przeprowadzić postępowanie spadkowe. Upoważnieni stają przed dylematem – skorzystać z pomocy notariusza czy skierować sprawę do sądu? Które rozwiązanie jest lepsze? Podpowiadamy.

 

Postępowanie spadkowe u notariusza – kiedy skorzystać z pomocy kancelarii?

Postępowanie spadkowe u notariusza jest najprostszym i najczęściej wybieranym sposobem podziału majątku po zmarłym. Osoby korzystające z pomocy kancelarii otrzymują notarialne poświadczenie dziedziczenia. Jest to dokument, który na mocy prawa określa kto jest spadkobiercą i jakie są jego udziały w spadku. Aby poświadczenie dziedziczenia mogło zostać sporządzone przez notariusza, w kancelarii muszą stawić się jednocześnie wszystkie osoby upoważnione do odbioru majątku. Każda z nich musi także wyrazić zgodę na przeprowadzenie postępowania.

Koszt postępowania spadkowego u notariusza jest stały. Oznacza to, że niezależnie od wartości pozostawionego przez zmarłego majątku, osoby decydujące się na ten sposób rozwiązania sprawy zapłacą taką samą kwotę. Niestety, nie zawsze postępowanie spadkowe u notariusza może być przeprowadzone. Jeśli osoby posiadające udział w spadku nie mogą dojść do porozumienia, trzeba przenieść sprawę na drogę sądową.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego w sądzie?

Jak już wspomniano, postępowanie spadkowe w sądzie odbywa się zazwyczaj wtedy, gdy osoby uwzględnione w testamencie zmarłego nie mogą dojść do porozumienia. W tym przypadku trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na rozwiązanie sprawy. Według prawa spadkowego majątek można podzielić w sądzie na trzy sposoby:

  • Upoważnieni otrzymują
  • spadek w równych częściach,
  • Całość spadku otrzymuje jedna osoba z obowiązkiem spłacenia pozostałych upoważnionych,
  • Upoważnieni są zobowiązani do sprzedaży
  • wszystkich rzeczy i nieruchomości przepisanych w spadku i podziału pieniędzy
  • pomiędzy sobą.

Najczęściej zdarza się tak, że majątku nie da się podzielić na równe części. W takim przypadku spadkobiercy przyjmujący przedmioty czy nieruchomości pozostałe po zmarłym muszą spłacić pozostałe osoby uwzględnione w testamencie. Każdy ze spadkobierców podczas postępowania spadkowego w sądzie może także zrzec się prawa dziedziczenia. Należy pamiętać, że na takie rozwiązanie sprawy trzeba zdecydować się jeszcze za życia spadkodawcy.

Ile trwa postępowanie spadkowe w sądzie?

Postępowanie spadkowe w sądzie trwa co najmniej kilka miesięcy, a nawet rok. Oczywiście jeśli jego uczestnicy są zgodni co do treści wniosku, czas ten może być znacznie krótszy. Niezależnie od tego czy jest to postępowanie spadkowe po śmierci ojca, męża czy innego spadkodawcy, sprawa w sądzie trwa tyle samo, o ile zostaną spełnione pewne warunki. W tym przypadku liczy się przede wszystkim stanowisko upoważnionych do udziału w majątku oraz to, jak szybko dojdą do porozumienia. Sąd musi ustalić także termin postępowania, a po wydaniu wyroku postanowienie musi się uprawomocnić.

Przed rozpoczęciem postępowania w sądzie, należy złożyć wniosek. Następnie sąd ustala:

  • czy dokumentacja jest kompletna,
  • czy nie toczy się równolegle w tej sprawie inne postępowanie,
  • czy zmarły nie pozostawił testamentu.

Po wyjaśnieniu tych kwestii sąd wyznacza termin rozprawy, na którą muszą się stawić osobiście wszyscy potencjalni spadkobiercy i świadkowie. Po przesłuchaniu wszystkich wymienionych we wniosku osób, co czasami się przeciąga przez ich nieobecności, sąd wydaje oświadczenie kto i w jakiej część dziedziczy spadek.

Zdarza się, po rozprawie i oświadczeniu, że strony się odwołują, do czego mają pełne prawo. Jeśli zaś to nie nastąpi, sprawa po upływie wyznaczonego przez sąd terminu, się uprawomocni i można przystąpić do zmiany właściciela w księgach wieczystych. Daje to możliwość późniejszej sprzedaży mieszkania, w czym to my Ci pomożemy.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w drodze spadku

Aby w sposób szybki i wygodny sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku, warto poznać ofertę firmy https://kupujemym.pl/, która zajmuję się zakupem mieszkań i domów na terenie całego kraju. Plusem tego rozwiązania jest z pewnością czas realizacji transakcji oraz pomoc przy zgromadzeniu wszystkich dokumentów potrzebnych do sprzedaży takiego mieszkania. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową KupujemyM.pl i wysłania formularza kontaktowego, aby w ciągu 1 dnia otrzymać całkowicie darmową i niezobowiązującą ofertę!

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button