Region

Jak spędzają Boże Narodzenie studenci obcokrajowcy?

W katowickich akademikach jak makiem zasiał. Studenci wyemigrowali. Na święta jednak ktoś został, są to studenci spoza Polski. – Są takie osoby tutaj w Polsce bardzo dla mnie bliskie, które zawsze mnie zapraszają i nie pozwalają mi się czuć jak w obcym kraju – wyznaje David Vardanashvili, student z Gruzji. Dlatego David pierwszy i drugi dzień świąt spędzi – jak w ubiegłym roku – u polskich przyjaciół. Jednak dziś postanowił przygotować namiastkę gruzińskich świąt w iście… studenckim stylu. – Nie jesteśmy doskonałymi kucharzami, dlatego będziemy się mocno starać i zobaczymy co z tego wyjdzie. Postaramy się je zrobić jak najlepiej – mówi Lena Pangani, studentka z Gruzji.

Okazało się, że chinkali – gruzińskie pierogi z mięsem – gruzińscy studenci będą przygotowywać po raz drugi w życiu. Mimo to wszyscy zabrali się do pracy i w ciągu pół godziny pierogi były gotowe. Dziś to danie wyjątkowe i na specjalną prośbę., bo święta w prawosławnej Gruzji obchodzi się w tym roku dopiero siódmego stycznia. – Idziemy do kościoła i tam spotykamy się, a potem spędzamy czas w gronie rodzinnym. Mamy dużo jedzenia, wino i jest bardzo fajnie – mówi Ilona Margania, studentka z Gruzji. A przyjazd do Polski okazał się dobrym sposobem na to, by Święta Bożego Narodzenia obchodzić dwa razy.

Jednak są też tacy, dla których pobyt w Polsce jest jedyną okazją, by się o nich czegokolwiek dowiedzieć. W muzułmańskiej Turcji takich świąt nie ma w ogóle. – Dla nas bardzo ważny jest Nowy Rok, czyli dni 31 grudnia i 1 stycznia. Wtedy świętujemy w podobny sposób jak wy. Z rodziną albo ze znajomymi. W domach albo w klubach – wyjaśnia Ece Aydin, studentka z Turcji

Gdy tylko zagraniczni studenci poznali polskie święta, byli zachwyceni. Same pozytywne informacje: wolne, dużo jedzenia, a do tego coś, co może nawet konkurować z nawet najlepszym tureckim kebabem: – Przede wszystkim Dzieciątko i prezenty! To jest wspaniałe! No i te wasze potrawy, których macie ich mnóstwo. Jest super – cieszy się Ferziyk Dertligoban, studentka z Turcji. Nawet jeżeli trochę egzotycznie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button