![](https://staging.tvs.pl/wp-content/uploads/2020/03/adobestock_256256650-780x405.jpeg)
Pożyczenie pieniędzy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak je zmniejszyć? Na co uważać przy poszukiwaniu pożyczki pozabankowej?
Jeszcze kilka lat temu sektor pozabankowy nie cieszył się zaufaniem większości klientów. Jego oferta była postrzegana przede wszystkim jako opcja dla najbardziej zdesperowanych osób, godzących się na wysokie oprocentowanie i nie zawsze zgodne z normami etycznymi praktyki. Ostatni czas na szczęście przyniósł w tym temacie duże zmiany. Zdecydowana część firm pożyczkowych przykłada dziś dużą wagę do standardów obsługi klientów, dzięki czemu stają się coraz poważniejszą konkurencją dla banków.
Niestety prawdopodobieństwo, że szukając pożyczki, trafimy na niekorzystne oferty nadal istnieje. Niebezpieczeństwo dotyczy zarówno działań cyberprzestępców, jak i legalnych, ale stosujących nie do końca uczciwe chwyty, firm. Jak się przed nim ustrzec? Co zrobić, by uniknąć ewentualnych problemów związanych z pożyczaniem pieniędzy w sektorze pozabankowym?
Zacznij od siebie. Upewnij się, że spłacisz pożyczkę
Jedno z najpoważniejszych zagrożeń związanych z pożyczkami pozabankowymi dotyczy zdolności kredytowej samych klientów. Większość przypadków popadnięcia w finansowe tarapaty wynika bowiem nie z nieuczciwych działań pożyczkodawców, a z nieprzemyślanego działania pożyczkobiorców. Dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie powinniśmy upewnić się, że spłata zobowiązania nie przysporzy nam zbędnych problemów. Przy analizie własnej zdolności kredytowej, weźmy pod uwagę przede wszystkim następujące czynniki:
- wysokość dochodów: by prawdopodobieństwo pojawienia się problemów ze spłatą pożyczki zminimalizować do minimalnego poziomu, na wzięcie zobowiązania powinniśmy zdecydować się, jeśli miesięczna rata nie przekroczy 30 procent naszego budżetu;
- pewność dochodów w okresie spłaty zobowiązania;
- ryzyko zaistnienia okoliczności utrudniających spłatę pożyczki. Te mogą być spowodowane pogorszenie stanu zdrowia lub pojawieniem się nowych, niespodziewanych wydatków.
Sprawdzenie strony pożyczkodawcy. Na co uważać?
Kolejne ryzyko wiąże się z działalnością cyberprzestępców. Wśród nich popularną praktyką stało się ostatnio tworzenie stron do złudzenia przypominających te należące do firm oferujących legalne, bezpieczne pożyczki. Służą one do wyłudzenia danych osobowych poprzez fałszywy formularz. Te następnie wykorzystywane są do zaciągnięcia „w naszym imieniu” tym razem już realnych zobowiązań. By nie paść ich ofiarą, warto szukać ofert za pomocą sprawdzonych porównywarek i rankingów, takich jak https://bezdochodu.pl/pozyczki-na-raty/.
Umowa pożyczki. Które zapisy są najważniejsze?
By chwilówka lub pożyczka bez dochodu na raty nie okazała się przyczyną finansowych problemów, przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdźmy też jej najważniejsze zapisy:
- informacje o kosztach pożyczki: sygnałem alarmowym powinno być oprocentowanie przekraczające 25 procent pożyczanej kwoty;
- zasady odstąpienia lub przedłużenia umowy;
- informacje o kosztach związanych z opóźnieniem w spłacie: im niższe one będą, tym bezpieczniejsza dla naszego portfela okaże się dana pożyczka;
- reguły ewentualnego zabezpieczenia pożyczki: w niektórych przypadkach pożyczkodawca może zażądać zastawu (na przykład samochodu) lub inne zabezpieczenia.
Więcej informacji o tym, jak znaleźć nisko oprocentowaną i udzieloną na uczciwych zasadach pożyczkę znajdziesz tutaj.
źródło: artykuł partnera