KrajKultura i rozrywkaRegion

Jak wydawać mniej podczas codziennych zakupów?

Przeciętny Polak lwią część swoich zarobków przeznacza na żywność i napoje. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, to blisko 30 proc. naszych miesięcznych wydatków. Czy można zaoszczędzić na zakupach, nie rezygnując ze swoich ulubionych produktów?

 

Nauka oszczędzania nie jest łatwą sprawą. Każdy z nas lubi zjeść smacznie, a podczas wizyty w sklepie wszystko wydaje nam się potrzebne. Jest jednak kilka sposób, aby nie wydawać ogromnych kwot podczas każdych zakupów i, przy okazji, nie kupować niepotrzebnych nam rzeczy.

Lista zakupów to podstawa

Zdecydowaną najważniejszą sprawą w oszczędzaniu podczas zakupów jest przygotowanie listy potrzebnych produktów. Możemy zrobić to tradycyjnie, na kartce papieru, lub w notatkach w telefonie. Ta druga opcja ma tę zaletę, że gotową listę można potem łatwo modyfikować, planując kolejne zakupy.

Listę zakupów warto pogrupować, np. według rodzaju produktów (pieczywo, nabiał, warzywa itp.) lub – jeśli wiemy, w którym sklepie zrobimy zakupy – według kolejności alejek sklepowych. W jednym markecie na początku znajdziemy warzywa i owoce, w innym pieczywo, w jeszcze innym produkty chemiczne. Uwzględniając kolejność alejek sklepowych podczas przygotowania listy zakupów, oszczędzimy sporo czasu, gdyż nie będziemy musieli wracać po zapomniane produkty.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Planuj posiłki

W przygotowaniu listy zakupów na pewno pomoże planowanie posiłków, które przygotowujemy samodzielnie w domu. Tworzenie jadłospisów ma dodatkowo tę zaletę, że pozwala na kontrolowanie naszej wagi, a w okresie pandemii nietrudno o nabranie dodatkowych kilogramów.

Najlepiej, jeśli plan posiłków opracujemy na cały tydzień. Wówczas raz w tygodniu możemy zrobić większe zakupy (te, które mają dłuższą datę ważności), a niezbędne, świeże produkty wówczas, kiedy mamy taką potrzebę.

Zaplanuj budżet

Każdy z nas dysponuje ograniczonym budżetem. Jeśli chcemy wydawać mniej, warto wyznaczyć kwotę, jaką możemy wydać w ciągu tygodnia na zakupy spożywcze i chemiczne. Robiąc raz w tygodniu większe zakupy, pozostałą kwotę dzielimy na te dni, w których uzupełniamy nasze zapasy o produkty z krótką datą ważności.

Takie planowanie zakupów zapobiegnie wydaniu zbyt dużej kwoty na początku miesiąca i pozwoli na racjonalne wydatkowanie naszych pieniędzy. Ma jeszcze tę zaletę, że kupując rzadziej, tracimy okazję do nieplanowanych zakupów, a przy okazji oszczędzamy paliwo. Zazwyczaj bowiem po duże zakupy udajemy się samochodem, natomiast świeże produkty, jak mleko czy pieczywo, możemy kupić w osiedlowym sklepiku.

Stawiaj na sezonowość

Nasz jadłospis dostosujmy do pór roku. Wybierając owoce i warzywa sezonowe, zaoszczędzimy sporo pieniędzy i… zdrowia. Na pewno lepiej bowiem kupić np. polskie truskawki w czerwcu, niż sprowadzane z zagranicy w lutym, zawierające związki konserwujące.

Podczas planowania posiłków uwzględniajmy więc sezonowe owoce i warzywa. Na pewno będą stanowiły bardziej wartościowy posiłek, a przy okazji pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy.

Jedz przed zakupami

O tej zasadzie nie wszyscy pamiętają, najczęściej robiąc zakupy po pracy. Jesteśmy wówczas nie tylko głodni, ale i zmęczeni, co chętnie rekompensujemy sobie słodkościami lub niezdrowym jedzeniem. Wydajemy więc wówczas więcej, niż zaplanowaliśmy. Wystarczy jednak zjeść przed wizytą w sklepie, by zapachy w sklepie nie prowokowały nas do dodatkowych zakupów.

Promocje pozwolą zaoszczędzić

Już na etapie planowania zakupów, dobrze jest zapoznać się z ofertą sklepów, na przykład na stronie gazetka-24.pl. Znajdziemy tam gazetki promocyjne sklepów, znacznie ułatwiające przygotowanie listy zakupów. Wystarczy sprawdzić, czy w promocji znajdują się produkty z naszej listy, a będziemy też wiedzieć, ile będą nas kosztować.

Warto również przeanalizować zakup produktów o długiej dacie trwałości, których używamy na co dzień. Dotyczy to szczególnie produktów chemicznych, jak płyn do mycia naczyń, produkty do prania czy papier toaletowy. Jeśli znajdują się w promocji, oszczędniej będzie kupić ich większą ilość i mieć zapas na dłuższy okres.

Przydatne w oszczędzaniu będą także karty lojalnościowe, na których gromadzimy punkty lub karty rabatowe, pozwalające na oszczędzanie podczas każdych zakupów. Coraz większym powodzeniem cieszą się również aplikacje ze specjalnymi rabatami czy kuponami, do wykorzystania w trakcie zakupów. Wystarczy przy kasie zeskanować kupon, by zyskać atrakcyjną obniżkę cenową.

Nie bój się marek własnych

Z badań preferencji klientów wynika, że najczęściej kupujemy marki producentów znanych nam z reklam. Warto jednak wiedzieć, że coraz więcej sieci sklepów oferuje produkty własnych marek, przeważnie sporo tańszych od produktów popularnych firm, przy zachowaniu dobrej jakości. Często produkty te są wytwarzane właśnie przez popularnych producentów, a różnią się opakowaniem i ceną. Nie trzeba więc bać się produktów oznaczonych logotypem konkretnej sieci sklepów, ponieważ w wielu przypadkach możemy na nich zaoszczędzić.

Podsumowując – planowanie, to oszczędzanie. Wystarczy zacząć, a wyszukiwanie promocji i zaplanowane zakupy wejdą nam w nawyk.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button