Jakie ubezpieczenie na podróż za granicę?
Wyjazd samochodem za granicę wiąże się z koniecznością przemierzenia wielu kilometrów, co może być wyzwaniem i dla kierowcy, i dla pojazdu. Z tego powodu warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na czas podróży.
Przyda się nie tylko ubezpieczenie turystyczne
Zabezpiecza ono między innymi przed koniecznością pokrycia kosztów leczenia za granicą z własnej kieszeni, co może być przydatne, gdy EKUZ w konkretnym kraju nie uprawnia nas do skorzystania z darmowej opieki medycznej. Innym ważnym ubezpieczeniem jest assistance krótkoterminowe, które pomoże kierowcy pojazdu w razie stłuczki, wypadku, usterki czy kradzieży.
Czym jest assistance krótkoterminowe?
Jest to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia motoryzacyjnego, które, jak wyżej wspomniano, uprawnia ubezpieczonego do skorzystania z pomocy po:
- wypadku,
- stłuczce,
- usterce pojazdu,
- kradzieży samochodu.
Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozmaite wersje assistance. Krótkoterminową wersję tego ubezpieczenia można wykupić na 7, 14 albo 30 dni. W zależności od oferty assistance zwykle obejmuje różne usługi, takie jak:
- naprawa samochodu na miejscu,
- uruchamianie samochodu w sytuacji, gdy rozładował się akumulator,
- holowanie,
- zapewnienie noclegu kierowcy i pasażerom,
- udostępnienie auta zastępczego,
- pomoc przy wymianie koła,
- dowóz paliwa.
Przy wyborze assistance krótkoterminowego należy przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia, żeby dowiedzieć się na przykład tego, jaki jest limit kilometrów holowania pojazdu i na jakim terenie działa ubezpieczenie. Może się okazać, że działalność wybranego przez nas ubezpieczyciela nie obejmuje obszaru niektórych państw.
Czy warto mieć EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana bezpłatnie i od ręki. Uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej na takich zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele państwa, do którego się udajemy. Jedynym warunkiem jest to, że wybrany przez nas kraj musi należeć do Unii Europejskiej lub do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli EFTA.
Karta jest wydawana w oddziałach NFZ, chociaż możliwe jest też złożenie wniosku elektronicznego przez Profil Zaufany.
Jak już wiadomo, EKUZ uprawnia jedynie do świadczeń zdrowotnych dostępnych w danym kraju. Jeśli mieszkańcy tego kraju muszą za takie świadczenia zapłacić, obcokrajowiec posiadający tę kartę też będzie zobowiązany uiścić opłatę. Usługi bezpłatne dla obywateli w danym państwie są darmowe również dla ubezpieczonej w ten sposób osoby. EKUZ nie uprawnia jednak do leczenia prywatnego ani wielu innych usług, które zapewni tylko polisa turystyczna.
Kiedy przydaje się ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie turystyczne może oferować takie świadczenia, jak:
- pokrycie kosztów leczenia w publicznych placówkach medycznych do sumy określonej w ubezpieczeniu,
- opiekę w placówkach prywatnych,
- odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu albo za szkody poniesione przez osobę trzecią z winy ubezpieczonego,
- opiekę nad dziećmi i zwierzętami osoby poszkodowanej, gdy ta znajdzie się w szpitalu,
- akcję ratowniczą nad wodą albo w górach,
- transport medyczny,
- pokrycie kosztów noclegu osób podróżujących z osobą poszkodowaną, która jest hospitalizowana,
- zwrot kosztu odwołania noclegu albo imprezy turystycznej.
Zakres usług, jakie obejmuje ubezpieczenie turystyczne, różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz tego, czy wybieramy podstawową czy rozszerzoną wersję polisy. W niektórych przypadkach można również zdecydować się na wykupienie dodatkowej ochrony obejmującej szkody powstałe w związku ze spożyciem alkoholu przez ubezpieczonego, nagłego zaostrzenia chorób przewlekłych czy wystąpienia aktów terrorystycznych.
W przypadku ubezpieczeń turystycznych TU często stosują karencję, czyli czas po wykupieniu polisy, w którym ochrona nie będzie jeszcze działała. Często są to nawet trzy dni. Takie działanie TU ma zapobiegać wyłudzeniom odszkodowań przez osoby, które zdecydowały się je wykupić już po wypadku czy kolizji. Należy zatem pamiętać, aby dopełnić formalności związanych z polisą turystyczną odpowiednio wcześnie.
Co oprócz ubezpieczeń?
Długa podróż wymaga odpowiednich przygotowań polegających nie tylko na wykupieniu ubezpieczeń. Przed wyjazdem należy przede wszystkim sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz termin ważności obowiązkowego przeglądu i ubezpieczenia OC. Warto zadbać również o inne kwestie, o których łatwo zapomnieć w ferworze pakowania, a które zostały poruszone w artykule na temat tego, jak przygotować się do podróży: https://ranking-assistance.pl/jak-przygotowac-sie-do-dlugiej-podrozy-samochodem/.
Aby odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie zagranicznego wyjazdu, można skorzystać z różnych środków, z których najważniejszymi są uzyskanie karty EKUZ i ubezpieczenia turystycznego, a dla podróżujących własnym samochodem również assistance. Te wszystkie ubezpieczenia w połączeniu ze starannym przygotowaniem do długiej podróży oraz ostrożnością na drodze zapewnią podróżnym spokój, a w przypadku problemów pomogą się z nimi uporać bez uszczerbku na domowych finansach.
źródło: artykuł partnera