KrajRegion

Jakie założenie musi posiadać projekt energooszczędnego domu pasywnego i co warto wiedzieć na jego temat?

Budowa domu jest dziś coraz bardziej popularną alternatywną dla mieszkań.

Dzieje się tak, ponieważ ceny mieszkań w większych miastach są coraz większe, dlatego budowa domu nie jest już tak kosztownym przedsięwzięciem, jeśli weźmiemy pod uwagę, za ile kupuje się mieszkanie. Po drugie mieszkanie w domu jest dla wielu osób prawdziwym wyznacznikiem komfortowego stylu życia. Brak sąsiadów za ścianą, przestrzeń i własna działka, to coraz bardziej pożądana kwintesencja bycia na swoim.

Nowoczesne technologie wkraczają w nasze życie z przytupem, dlatego coraz częściej słyszymy o domach pasywnych. Czym domy pasywne różnią się od normalnych i dlaczego są obecnie tak popularne?

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dom pasywny, czyli właściwie jaki?

Domy pasywne stają się powili standardem nowoczesnego budownictwa. Taki dom charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacji materiałów użytych jego budowie. Takie systemy izolacyjne pozwalają mocno zredukować utratę ciepła, co przekłada się na minimalne rachunki za energię. Projekt domu pasywnego zakłada pasywne, czyli bierne pozyskiwanie energii z otoczenia, co charakteryzuje się brakiem instalacji grzewczych.

Skąd bierze się ciepło w domu pasywnym?

Wiele osób, które zaczynają interesować się tematem domów pasywnych zastawia się, jak to możliwe, że nie znajdują się w nim standardowe instalacje grzewcze. Dom pasywny pozyskuje energię cieplną z :

  • promieniowanie słoneczne,
  • inny rodzaj energii odnawialnej,
  • zyski ciepła, które pochodzą z urządzeń elektrycznych,
  • zyski cieplne pochodzące od mieszkańców,
  • odzyski z wentylacji mechanicznej.

Dzięki minimalizacji zapotrzebowania na ciepło wynikającej z użycia bardzo skutecznych systemów izolacji, w domach pasywnych potrzebne jest jedynie 15 kWh/m2 na cały rok. Dla porównania warto dodać, że dom energooszczędny potrzebuje 40 kWh/m2 rocznie, a standardowy dom wymaga aż 109 kWh/m2 w ciągu roku. Jakie ma to przełożenie na pieniądze i realne opłaty? Otóż koszt ogrzania tradycyjnego domu o powierzchni 150 metrów, dla 4-osobowej rodziny wynosi średnio około 5000 złotych rocznie.

Dom pasywny o takim samym metrażu, dla takiej samej rodziny zamknie się w granicach 600 złotych za rok. To porównanie dobitnie pokazuje, dlaczego domy pasywne są obecnie tak bardzo popularne. Jeśli szukasz domów energooszczędnych i pasywnych, to wiele ciekawych projektów znajduje się na stronie DomoweKlimaty.pl.

 

Główne założenia domów pasywnych

Dom pasywny musi być budowany według ścisłych zasad, ponieważ tylko wtedy możliwy jest brak standardowych instalacji grzewczych. Taki dom powinien być budowany na planie prostokąta i mieć jedno lub maksymalnie dwuspadowy dach. Jego południowa ściana musi być całkowicie przeszklona, a północna ściana zabudowana. Dom pasywny musi mieć wydzielone strefy – w części południowej salon i jadalnia, zaś w północnej garaż i pomieszczenia gospodarcze. Takie rozmieszczenie pozwala na najbardziej skuteczne korzystanie z energii cieplnej, która dom pasywnie gromadzi.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o domach pasywnych, to koniecznie przeczytaj artykuł Domy energooszczędne – 3 sposoby na ekologiczne ogrzewanie.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button