RegionWiadomość dnia

Jastrzębie Zdrój: Obchody 30. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich

Uroczystości, pod znajdującym się przy kopalni „Zofiówka” (dawniej „Manifest Lipcowy”) pomnikiem Porozumień Jastrzębskich, poprzedziła msza święta, której przewodniczył metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

„Solidarność, która przed 30 laty narodziła się w Jastrzębiu, była owocem długiego i cierpliwego budzenia przez nich pragnienia sprawiedliwości w ludziach. Solidarność nie powstała w gabinetach polityków, ani nie wymyślili jej uczeni; nie była wynikiem chłodnej kalkulacji politycznej, ale jestem przekonany, że narodziła się z głębokiego i przyjętego na serio przesłania Ewangelii” – powiedział w homilii abp Damian Zimoń.

„Pochylamy głowy i dziękujemy tym, którzy byli przed nami, mieli wielką odwagę upomnieć się o godne życie; dziękujemy też tym, którzy są piastunami pamięci o tych wydarzeniach i w swojej działalności sprawiają, że zwycięski symbol Solidarności cały czas jest w Polsce bardzo mocny” – pod pomnikiem Porozumień Jastrzębskich mówił wicepremier Waldemar Pawlak.

“To my w Polsce, my na Śląsku, wy w Jastrzębiu, przywróciliśmy świetność i blask słowu solidarność 30 lat temu. To jest do dzisiaj pamiętane” – przypomniał Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

“Jest jedna Solidarność” – powiedział podczas uroczystości 30-lecia podpisania Porozumień Jastrzębskich, szef związku Janusz Śniadek. Jednocześnie zaznaczył, że ci którzy już do Solidarności nie należą, nie powinni się wypowiadać ani na jej temat, ani na temat obchodów.

Janusz Śniadek mówił, by nie pouczać “Solidarności”, jak ma ona obchodzić “swoje urodziny, jak się zachowywać, jak świętować”. Przewodniczący związku zaapelował, by “robić wszystko razem”, by “pomnikiem naszej wolności była solidarność społeczna”. Śniadek, pytany o pomysł prezydenta Komorowskiego dotyczący organizacji obchodów powstania “Solidarności” przez państwo, ocenił, że to tak, jakby związkowcy zwoływali posiedzenia Sejmu. Jego zdaniem, taki pomysł to “nic innego jak propozycja obchodów czyichś urodzin bez obecności jubilata”.

Bronisław Komorowski, komentując uroczystości 30-lecia związku podkreślił, że miał poczucie przykrości i żalu ze względu na ich przebieg. O swoim pomyśle prezydent Komorowski powiedział dziennikarzom w samolocie w drodze do Berlina.

Porozumienia Jastrzębskie były efektem masowych strajków na Śląsku, wspierających strajki na wybrzeżu, które zakończyły się podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Porozumienia Jastrzębskie zostały zawarte 3 września 1980 r. Były trzecim z kolei porozumieniem, po gdańskim i szczecińskim, zawartym pomiędzy władzą komunistyczną a robotnikami. Porozumienia Jastrzębskie zawierały m.in.: gwarancje wprowadzenia wszystkich wolnych sobót, wyłącznie dobrowolną pracę w dni wolne, podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w górnictwie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button