KrajRegionŚwiat

Jeden z najbardziej dochodowych biznesów na świecie. Handel ludźmi kwitnie również w Polsce

Jak wynika z danych UNODC (The United Nations Office on Drugs and Crime) handel ludźmi jest w stanie wygenerować dochód w wysokości aż 32 mld dolarów w ciągu jednego roku. Niechlubnie plasuje się na trzecim miejscu najbardziej dochodowych nielegalnych biznesów, zaraz po handlu bronią i narkotykami.

 

Handel ludźmi w Polsce

Nasilenie tego zjawiska w Polsce zaobserwowano na początku lat 90-tych. Ofiarami tego procederu są zarówno kobiety, mężczyźni oraz dzieci. Ludzie ci są wykorzystywani do prac domowych, do prac na polu, w sektorach budowlanych, szwalniach, czy są zmuszane do żebractwa. Nierzadko też ofiary są wykorzystywane w przemyśle seksualnym (pornografia, prostytucja). Nowymi formami nielegalnego handlu ludźmi jest kradzież tożsamości. Takie osoby są wykorzystywane także do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków.

Jak wynika z portalu przeciwdziałaniu handlowi ludźmi, Polska jest zarówno krajem:

  • „pochodzenia ofiar wykorzystywanych w innych krajach Europy,
  • docelowym dla ofiar, przede wszystkim, z krajów Wschodniej Europy i Azji,
  • tranzytu ofiar z Wschodniej Europy i Azji do krajów Europy Zachodniej”.

„Z danych przekazanych przez prokuraturę w 2019 roku liczba zidentyfikowanych ofiar handlu ludźmi wyniosła 208 osób, w tym 21 małoletnich. W 2018 r. były to 222 osoby, a w 2017 r. – 453 osoby.” – podaje portal handelludzmi.eu

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Zaginięcia a handel ludźmi

Jak wynika z danych policyjnych, w ciągu pierwszych 24 godzin odnajdywanych jest około 30% wszystkich zaginionych, z kolei w ciągu pierwszych 48 godzin około 54%, natomiast w ciągu pierwszych 7 dni – około 77%. Przez pierwsze 30 dni od przyjęcia zgłoszenia o zaginięciu odnajdywanych jest ponad 90% wszystkich osób.

Bliscy, po utracie kontaktu z daną osobą zgłaszają jej zaginięcie i z każdym miesiącem są niestety coraz mniejsze szanse na odnalezienie osoby żywej. Najbardziej jednak nie wizja śmierci bliskiej osoby przeraża rodzinę, a to że nie wiedzą co z daną osobą się dzieje. Część z zaginionych osób może paść ofiarą współczesnego niewolnictwa.

Jak nie stać się ofiarą handlu

Policja szczególnie przestrzega przed podjęciem pracy, zwłaszcza tej za granicą, której zarobki są niewspółmierne duże w porównaniu do wykonywanej pracy.

Kiedy po przyjeździe w takie miejsce będziemy poproszeni o przekazanie dowodu osobistego, paszportu czy telefonu komórkowego, powinnyśmy jak najszybciej się ewakuować.

Należy także przed wyjazdem możliwie jak najdokładniej, sprawdzić swojego przyszłego pracodawcę.

Policja także zaleca ustalenie w rodzinie „hasła klucz”, dlatego, że czasami w pracy przymusowej, jest dozwolony kontakt z rodziną, aby uśpić czujność, ale jest on kontrolowany. Dlatego, po ustaleniu konkretnego hasła mamy możliwość zorientowania się, że z daną osobą dzieje się coś złego.

źr. https://tarnowskie-gory.policja.gov.pl/k26/informacje/wiadomosci/150112,Zaginiecia-osob-w-Polsce-Fakty-i-mity.html, https://lodzka.policja.gov.pl/el2/aktualnoc/53772,Handel-ludzmi-w-Polsce-Jak-nie-stac-sie-ofiara.html

 

Skarżyńska

Pokaż więcej


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button