Zanim udasz się na długo wyczekiwane wakacje, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i współtowarzyszy podróży. Zdradzamy kilka sposobów na to, by urlop nie okazał się serią niefortunnych zdarzeń.
Kierunek podróży to podstawa!
Na początku zastanów się, gdzie chcesz spędzić te kilkanaście dni, ale przy wyborze kieruj się nie tylko pięknym krajobrazem i wyśmienitą, lokalną kuchnią. Na początku zainteresuj się sytuacją polityczno-gospodarczą kraju, do którego chciałbyś się udać (aktualne ostrzeżenia dla podróżujących dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Pamiętaj, że podstawą powinno być zasięgnięcie rzetelnych informacji o miejscu pobytu – uleganie zbiorowej panice może niepotrzebnie zniechęcić Cię do kraju wartego odwiedzenia i przyjaznego turystom.
Zaplanuj swój wyjazd od A do Z
Już wiesz, gdzie jedziesz? Świetna robota! Pozostaje jeszcze kwestia organizacji wyjazdu. Rzetelna wiedza na temat miejsca, w które się wybierasz, pomoże uniknąć niepotrzebnych problemów – zorientuj się, czy potrzebujesz paszportu (może wystarczy jedynie dowód osobisty i ubezpieczenie komunikacyjne?), jaka jest obowiązująca waluta, przewidywana pogoda, ewentualne choroby krążące w danym miejscu czy uciążliwe owady. To pomoże Ci uniknąć niespodzianek w postaci braku potrzebnych dokumentów, leków czy odpowiedniej waluty.
Orientuj się
Zwłaszcza w przypadku podróży do odległego kraju, zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami i prawem, by uniknąć kłopotliwych sytuacji. Postępowanie zgodnie z miejscowymi normami zagwarantuje komfortowy wypoczynek i zminimalizuje ryzyko wplątania się w wakacyjne tarapaty
Bądź bezpieczny – ubezpiecz się
Z najnowszych badań wynika, że z roku na rok wzrasta liczba osób, które planują zabezpieczyć swój wyjazd. Wakacyjną polisę możesz dopasować do swoich potrzeb i planów, a także rozszerzyć o pokrycie kosztów transportu medycznego, co gwarantuje wiele korzyści. Warto uzyskać w najbliższym oddziale NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ i rozważyć wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku wyjazdu do krajów egzotycznych, konieczne mogą okazać się również przedwyjazdowe szczepienia.
Kontaktuj się
Choć z pewnością wielu urlopowiczów ucieka w najdalsze zakątki świata, by odciąć się od nowoczesnych technologii i życia codziennego – warto pozostać w kontakcie z osobami bliskimi w Polsce. Pozostaw im adres swojego pobytu za granicą, numer telefonu do recepcji miejsca, w którym się zatrzymujesz i orientacyjny planu podróży. Warto obserwować komunikaty i ostrzeżenia dla urlopowiczów pojawiające się na polskich stronach turystycznych.
Nie bój się prosić o pomoc
Warto mieć przy sobie numer dyżurny do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej. Pamiętaj, że nawet w kraju, w którym nie ma polskiej ambasady, przysługuje Ci prawo do opieku konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Nie obawiaj się prosić o pomoc lokalnej policji w przypadku, gdy stanie Ci się krzywda.
Wybierasz się na wakacje, by zregenerować siły, odpocząć, poznać nowe miejsca, ludzi, kulturę. Aby w pełni celebrować ten czas, zastosuj się do wskazówek ułatwiających bezpieczną podróż. Z rzetelną wiedzą i opracowanym planem Twoje wakacje będą nie tylko wygodniejsze, ale też przyjemniejsze – bo bez niepotrzebnego zamartwiania się o niebezpieczne sytuacje, które przecież mogą się przydarzyć każdemu, o każdej porze i w każdym kraju.
Marlena Borczyk