Jerzy Buzek osobowością roku w konkursie "Śląskie na 5"

Zgłaszane i oceniane przez ekspertów osoby, instytucje lub projekty rywalizowały o honorową nagrodę wojewody. Jednym z głównych kryteriów oceny było “dobre wykorzystanie członkostwa Polski w UE”. Nagrody wręczono w poniedziałek w westybulu zabytkowego gmachu Urzędu w pięciu kategoriach: ekologia, gospodarka, innowacja, nauka i osobowość. Laureaci otrzymali statuetki “Śląskie na 5”.
– Ta nagroda ma dlatego dla mnie taką wielką wartość, że zdobywam ją wśród najbardziej swoich, nie tylko w Europie, ale i w Polsce – mówił w poniedziałek Buzek, odbierając nagrodę. Przypomniał, że obecna sytuacja Ślązaków znacznie różni się od losów poprzednich pokoleń, które wobec zewnętrznych zagrożeń mogły praktycznie tylko bronić swego honoru.
– Dzisiaj możemy budować naszą prawdziwą siłę i niezależność, możemy budować naszą wartość, nasz Śląsk w Polsce, naszą Polskę w Europie. Przed nami są gigantyczne zadania, ale jak piękne. Mamy przed sobą wielką budowę, będziemy ją prowadzili jeszcze przez dziesięciolecia, ale warto – przekonywał przewodniczący PE.
W konkursowej kategorii: ekologia przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa z Katowic (GIG) i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (ICHPW) z Zabrza odebrali statuetkę za przedsięwzięcie związane z uruchomieniem Centrum Czystych Technologii Węglowych.
Czyste technologie węglowe to – w ocenie Buzka – szansa na wieloletnie perspektywy rozwoju polskiego górnictwa i energetyki. Instytucja zajmująca się opracowywaniem i wdrażaniem takich technologii – wspólny projekt GIG i ICHPW – ma powstać w ciągu trzech najbliższych lat w trzech śląskich miastach: Katowicach, Mikołowie i Zabrzu.
– Gdyby nie UE, nie moglibyśmy realizować tego rozpoczętego kilka dni temu projektu. Przekładając go na prosty język – to nowe linie technologiczne, nowy pokład podziemnego zgazowania węgla w kopalni doświadczalnej Barbara, nowe laboratoria i mnóstwo młodych ludzi. Będzie to ogromna szansa na rozwój gospodarczy Polski – mówiła wicedyrektor GIG, prof. Krystyna Czaplicka.
W kategorii: nauka laureatem konkursu został prof. Andrzej Klasik z Akademii Ekonomicznej w Katowicach – “za działalność na rzecz stworzenia i promocji Metropolii – co wpisuje się w politykę regionalną UE”.
Statuetkę za przedsięwzięcie innowacyjne odebrał prezes i współzałożyciel Parku Naukowo-Technologicznego “Euro Centrum” w Katowicach – przede wszystkim “za współpracę z uczelniami i wykorzystanie potencjału śląskiej nauki w zakresie nowych technologii i alternatywnych źródeł energii”.
W najliczniej obfitującej w nominacje kategorii – gospodarka – powołani przez wojewodę eksperci wybrali spośród ośmiorga kandydatów Oddział Euroterminal w Sławkowie Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Katowicach. Uznali, że Euroterminal to “łącznik między Wschodem a Zachodem o wymiarze ponadregionalnym, a pewnie z czasem ponadeuropejskim”.
Laureaci konkursu otrzymali statuetkę, której projekt wyłoniono w konkursie przeprowadzonym wśród studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wybrano projekt Marty Wieczorek, który – jak mówiła jego autorka – “odwołuje się do tego, co śląskie” oraz do idei m.in. innowacyjności i kreatywności. Statuetka to przezroczysta przestrzenna cyfra “5”, z zaznaczonymi na jej bocznych płaszczyznach barwami kojarzonymi z regionem.
Obok konkursu “Śląskie na 5” Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach przygotował w ramach obchodów 5-lecia Polski w UE m.in. stronę internetową pod tym samym hasłem, majową imprezę plenerową m.in. z biegiem rodzinnym na 5 km oraz rozstrzygnięty również w maju konkurs dla uczniów na makietę już zrealizowanej inwestycji współfinansowanej ze środków Wspólnoty.