JPK V7 – czym jest jednolity plik kontrolny?
Jest to nowy plik wysyłany do Urzędu Skarbowego, zawierający dwie części (deklaracyjną i ewidencyjną). Podatnik zobowiązany jest do każdorazowego składania pliku w formie elektronicznej do 25 dnia każdego miesiąca. Co ważne, obowiązek ten obejmuje okresy rozliczeniowe już od 1 października 2020 roku! Co jeszcze musisz wiedzieć, o pliku JPK V7? Sprawdź!
1. Jednolity plik kontrolny – to naprawdę proste
2. Dwie części JPK V7 wysyłane co miesiąc lub kwartał
3. Co zastępuje i co łączy nowy JPK V7?
4. Przygotuj pliki JPK V7, jeśli tego chce organ kontrolujący!
Czym jest jednolity plik kontrolny? To nowy dokument elektroniczny, który przedsiębiorcy będą musieli wysyłać każdego miesiąca do Urzędu Skarbowego. W tym artykule w skrócie dowiesz się, na czym on polega i co zawiera. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nim nieco więcej, potrzebujesz rzetelnych, obszernych informacji, wszystko o JPK V7 znajdziesz pod wskazanym linkiem!
Jednolity plik kontrolny – to naprawdę proste!
Możesz nie wiedzieć, co to jest jednolity plik kontrolny, ale spieszymy z odpowiedzią. JPK V7m oraz JPK V7k to dwa odrębne pliki elektroniczne, w których znajdują się, takie informacje jak VAT-7, VAT-27, czy VAT-ZD. Każdy podatnik jest zobowiązany do jego dostarczenia do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej. Dwa wymienione wcześniej pliki JPK, czyli m i k mogą być wysłane naprzemiennie. Ważne jednak, aby nie zapomnieć wysłać ich dwie części, czyli część ewidencyjną i deklaracyjną. Tylko wtedy będzie to wykonane prawidłowo. Wcześniej występował JPK-VAT, co ważne nowego pliku V7 nie można wysłać w zamian za ten poprzedni. Ponadto nie można tego zrobić dobrowolnie za okres od stycznia do września i za III kwartał. Wszystko to jest obowiązkowe.
Dwie części JPK V7 wysyłane, co miesiąc lub kwartał
Kolejna rzecz, o której musisz wiedzieć to fakt, że istnieją dwa pliki JPK V7, czyli ten deklaracyjny i ewidencyjny. Mają one nieco inne daty wysyłania do US, bo ten deklaracyjny może być składany, co kwartał, a ewidencyjny już koniecznie każdego miesiąca. W tych dwóch przypadkach obowiązuje taka sama data po okresie rozliczeniowym, czyli 25 dzień miesiąca.
Co zastępuje i co łączy nowy JPK V7?
Jest tego naprawdę sporo, a zaczyna się od samego VAT-7 lub VAT-7K. Następnie JPK_VAT, czyli plik obowiązujący do października 2020 roku. Co więcej, VAT-27, czyli informację podsumowującą o obrocie krajowym. Kolejnym elementem, który wchodzi w skład JPK V7 jest VAT-ZZ, czyli wniosek o zwrot podatku przy transakcjach, które nie były realizowane na terenie naszego kraju. To także VAT-ZD, jako zawiadomienie o korekcie podatku należnego i VAT-ZT, a więc wniosek, który ma za zadanie przyspieszyć zwrot podatku. Istnieją także osobne wnioski dołączone do deklaracji JPK V7. Znajdziesz je na podanych wyżej stronach. Zamiast wszystkich tych załączników będą po prostu pola wyboru, co mocno ułatwi sprawę podatnikom.
Przygotuj pliki JPK V7, jeśli tego chce organ kontrolujący!
Może być tak, że organ kontrolujący zażąda okazania od podatnika dostarczenia dokumentów, jako plików kontrolnych. Co ważne, to właśnie organ kontrolujący wyznaczy datę, do której trzeba się dostosować. Podatnik do tego dnia będzie musiał wysłać jednolity plik kontrolny pod wskazany adres. Na szczęście nie może to być okres krótszy niż 3 dni. Kolejnym udogodnieniem jest fakt, że pliki mogą być przekazane z użyciem podpisu kwalifikowanego bądź na nośniku elektronicznym, takim jak zwykła płyta CD. Może to być także pendrive.
źródło: materiały prasowe partnera