Już nie patrzcie we wsteczne lusterko. Śląska policja drogowych piratów filmuje z drona!
Już nie tylko przy pomocy takich, standardowych samochodów policyjnych, jak za moimi plecami, śląska policja zamierza ścigać piratów drogowych. Dzisiaj, z okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na jednym ze skrzyżowań w Będzinie policja śląska używa do tego celu… specjalnego drona.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
– Zaczynamy od uruchomienia aparatury, żeby w razie jakichkolwiek problemów mieć nad nim kontrolę, wtedy dopiero jest uruchamiany sam dron, przyciskiem, który znajduje się z tyłu, pomiędzy bateriami – mówi sierż. Aleksander Przybylski, KPP w Będzinie.
A później dron wznosi się na kilkadziesiąt metrów do góry. Używany będzie przede wszystkim po to, aby chronić pieszych, czy rowerzystów, czyli te osoby, które podczas wypadku z udziałem samochodu mają najmniejsze szanse przeżycia. Dziś policja używała drona nieprzypadkowo przy alei Hugona Kołłątaja.
– Akurat jeżeli chodzi o miasto Będzin, to właśnie tutaj jest taki newralgiczny punkt jeśli chodzi o drogę wojewódzką 910, gdzie niestety odnotowaliśmy tutaj wypadki śmiertelne związane z pieszymi. Najważniejszy jest tutaj rozwój i zapewnienie tego bezpieczeństwa – mówi st. sierż. Marcin Szopa, KPP w Będzinie.
Policjanci reagować chcą przede wszystkim w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach, jak np. wyprzedzanie na pasach. Oprócz tego, że dron daje inną perspektywę patrzenia, to ma też inne zalety.
– Patrol jest niestety w tej niedobrej sytuacji, że kierowcy, którzy zauważą go odpowiednio wcześniej, reagują zwalniając, albo nie powodując zagrożenia w ruchu. Natomiast dron, wiadomo, z racji swoich możliwości technicznych, jest zawieszony nad drogą, umożliwia kontrolowanie miejsc, gdzie radiowóz technicznie nie jest w stanie się ustawić, a chodzi nam o miejsca, które są szczególnie zagrożone – mówi sierż. szt. Adam Jakubczyk, KWP w Katowicach.
Nagrania z wykroczeniami zarejestrowanymi przez drona będą później mogły służyć jako dowód w sądzie. Zazwyczaj jednak gdy kierowca widzi, że jego przewinienie zostało nagrane… nie zamierza się sądzić.
autor: Paweł Jędrusik
Zabójca policjanta z Raciborza jest w szpitalu w Rybniku. Ma dostać trzy zarzuty [WIDEO]
Na Śląsk dotarły kolejne dostawy szczepionek. Punkty Szczepień Masowych pracują pełną parą
Bogatsi za żłobek w Katowicach nie zapłacą więcej? Wojewoda mówi, że to niekonstytucyjne