RegionWiadomość dnia

Kamil Stoch mistrzem olimpijskim na dużej skoczni w Soczi! Genialne skoki Stocha i złoty medal w Soczi 2014!

15 lutego 2014 roku przejdzie do historii! W tym dniu Polska zdobyła dwa złote medale na zimowych igrzyskach olimpijskich! Pierwszy to dzieło Zbigniewa Bródki – nasz panczenista spełnił pokładane w nim nadzieje i “wyjeździł” złoto na 1500m! Ale to co zrobił kilka godzin później Kamil Stoch na dużej skoczni w Soczi, przejdzie do historii! Kamil Stoch zdobył drugi już w Soczi złoty medal! A zadanie na dużej skoczni miał o wiele trudniejsze niż na średniej.

Konkurs rozpoczął się z opóźnieniem spowodowanym zbyt silnym wiatrem. W pierwszej serii zobaczyliśmy 4 reprezentantów Polski – oprócz Kamila Stocha który skakał jako ostatni, o drugą serię walczyli jeszcze Jan Ziobro, Maciej Kot i Piotr Żyła. Tylko temu ostatniemu nie udała się sztuka awansu do serii finałowej. Żyła skoczył jedynie 118 metrów i zajął 34. miejsce.

Kamil Stoch – kiedy usiadł na belce – miał nie lada problem. Bo do pokonania miał niesamowicie skaczący 15 lutego japoński team, z najstarszym skoczkiem w olimpijskiej stawce – Noriaki Kasai. Japończyk skoczył 139 metrów – Kamil Stoch tyle samo! Polak jednak pokonał Japończyka na punkty – o 2,8pkt. Trzeci po pierwszej serii był Niemiec Severin Freund, ze stratą do Stocha 3,2 pkt. Finałowa seria to już pojedynek polsko-japoński. Najpierw Kasai, który znowu skoczył kapitalnie – tym razem 133,5m, uzyskując notę 277,4 pkt.

Stoch jednak wytrzymał, nie poddał się presji i oddał kapitalny skok. Co prawda wylądował o metr bliżej niż Kasai, ale przewaga punktowa z pierwszej serii wystarczyła, aby obronić najwyższy stopień podium. Kamil Stoch po raz drugi w Soczi 2014 mistrzem olimpijskim! Kasai – który co ciekawe, poprzedni medal olimpijski wywalczył równo 20 lat temu – musiał zadowolić się srebrem. Severin Freund, trzeci po pierwszej serii – w drugiej zaprzepaścił medalowe szanse, co wykorzystać Peter Prevc. Słoweniec udowodnił, że jego świetne skoki w Pucharze Świata nie były dziełem przypadku i skokiem na odległość 131 metrów wywalczył brązowy medal.