KrajRegion

Kanał Gliwicki wraca do dawnej świetności? Bark z węglem wypływają znowu z Gliwic! [FOTO]

250 tys. ton węgla wypłynie w tym roku z gliwickiego portu do Wrocławia. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Możliwości Śląskiego Centrum Logistyki są jednak znacznie większe.

 

Pierwszy w tym roku transport węgla ze śląskich kopalń do Wrocławia wyruszył po zimowej przerwie na początku kwietnia. To kontynuacja działań z 2017 r., gdy po kilku latach przerwy rozpoczęto pilotażowy program rzecznego transportu węgla Odrzańską Drogą Wodną z Gliwic do Wrocławia. Od lipca do grudnia 2017 r. z Gliwic wypłynęły 293 barki, każda o ładowności do 500 ton – wówczas przetransportowano tą drogą ok. 127 tys. ton węgla.

W tym roku planuje się zwiększenie przewozu do 250 tys. ton. Grupa Kapitałowa OT Logistics podpisała umowę na przeładunek węgla w porcie w Gliwicach ze Śląskim Centrum Logistyki.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

– Po bardzo udanym programie pilotażowym i wznowieniu w drugiej połowie ubiegłego roku rzecznego transportu węgla ze Śląska do wrocławskiej Kogeneracji planujemy zwiększenie skali przewozów w tym roku. Na trasie Gliwice-Wrocław chcemy przetransportować nawet ćwierć miliona ton węgla – mówi Andrzej Klimek, wiceprezes zarządu oraz dyrektor Dywizji Żeglugi Śródlądowej OT Logistics.

– Technicznie i organizacyjnie jesteśmy przygotowani. Nasze zdolności przeładunkowe znacznie przekraczają wspomniane 250 tys. ton i oscylują w granicach 1 mln ton rocznie. Jeżeli po udrożnieniu Odrzańskiej Drogi Wodnej i rozbudowie Elektrowni Opole potrzeby będą większe, jesteśmy gotowi inwestować w infrastrukturę i potrzebny sprzęt. Realizowana obecnie przebudowa stacji Gliwice Port umożliwi zwiększoną przepustowość pociągów – tłumaczy Robert Goc, dyrektor ds. Rozwoju Śląskiego Centrum Logistyki.

 

Śląskie Centrum Logistyki znajduje się w unikalnym miejscu na logistycznej mapie Polski. W Gliwicach ma początek Odrzańska Droga Wodna, łącząca Górny Śląsk z portami morskimi Szczecin i Świnoujście oraz z siecią kanałów Europy Zachodniej.

– Ta lokalizacja oraz nowoczesna i uniwersalna infrastruktura ŚCL umożliwia nam realizację intermodalnych projektów, stwarzając potencjalnym klientom uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Aktualny potencjał przeładunkowy gliwickiego portu to ok. miliona ton rocznie, a docelowo 3 miliony ton – podkreśla Jerzy Zachara, prezes Śląskiego Centrum Logistyki, które zarządza gliwickim portem.
(źr:UM Gliwice)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button