Kultura i rozrywka

Karta kredytowa – czym jest i jak działa?

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych pozwala jednak spłacać kapitał bez odsetek. Jak działa karta kredytowa? Jak z niej korzystać, aby zaoszczędzić? Podpowiadamy.

 

Karta kredytowa jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Według danych PRNews, na koniec III kwartału 2020 r. Polacy mieli w swoich portfelach niewiele ponad 6 mln kart kredytowych. Czym ona jest w praktyce i jak działa?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. Sięgając po kartę, wydajesz więc pieniądze nie swoje, lecz należące do banku. W przeciwieństwie do tradycyjnego, wypłacanego na rachunek bankowy, kredyt na karcie przybiera formę limitu środków. To, ile wyniesie, zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskującego.

Karta kredytowa — dla kogo?

Czy kartę kredytową może dostać każdy klient banku, który złoży wniosek o jej wydanie? Nic bardziej mylnego. Ze względu na fakt, że karta kredytowa jest rodzajem kredytu, przed wydaniem decyzji banki dokładnie prześwietlają przyszłych kredytobiorców, weryfikując ich zdolność kredytową. Składa się na nią aż kilkanaście różnych parametrów, z których najważniejsze to:

Ciąg dalszy artykułu poniżej
  • wiek kredytobiorcy,
  • wysokość i źródło dochodu,
  • saldo spłacanych aktualnie kredytów i pożyczek,
  • kwota regularnych wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.

Wyższa zdolność to większe szanse na pozytywną decyzję banku i wyższy limit środków na karcie.

Jak działa karta kredytowa?

Jeśli bank wyda pozytywną decyzję, w ciągu zaledwie kilku dni będziesz mógł rozpocząć użytkowanie karty. Plastikowym pieniądzem z powodzeniem zapłacisz w sklepie internetowym i stacjonarnym, w restauracji, kinie, fitness klubie czy na poczcie. Przy pomocy karty wypłacisz także pieniądze z bankomatu, a nawet zrobisz przelew. Zarówno wypłaty, jak i przelewy wiążą się zazwyczaj ze stosunkowo wysokimi prowizjami. Takie operacje warto wiec realizować przy pomocy karty debetowej.

Karta kredytowa a oprocentowanie środków

Jedną z najważniejszych zalet użytkowania karty kredytowej jest możliwość uniknięcia dodatkowych opłat w postaci odsetek za wykorzystane środki. Warunkiem jest jednak spłata karty kredytowej w trakcie trwania tzw. okresu bezodsetkowego, zwanego także grace period. Okres bezodsetkowy dzieli się na dwa krótsze okresy — cykl rozliczeniowy i czas na spłatę zadłużenia.

Cykl rozliczeniowy trwa z reguły 30 dni. Kończy go podsumowanie wszystkich wykonanych w danych miesiącu transakcji i wystawienie wyciągu. Oprócz informacji o wykonanych kartą operacjach wyciąg zawiera także dane na temat aktualnego salda zadłużenia, minimalnej kwoty do zapłaty (w większości banków wynosi ona 5% salda) oraz terminu zwrotu środków.

Okres na spłatę zadłużenia to czas, jak wskazuje jego nazwa, służący na spłatę długu. Obejmuje on okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem zwrotu środków. Jeśli spłacisz zadłużenie na karcie do momentu jego zakończenia, nie zapłacisz odsetek.

Karta kredytowa — co jeszcze musisz wiedzieć?

Pamiętaj, że odsetki od zadłużenia to niejedyna oplata wynikająca z użytkowania karty kredytowej. W większość banków zapłacisz także za wydanie karty, korzystanie z karty w cyklu miesięcznym lub rocznym czy obowiązkowe ubezpieczenie. Aby sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, sprawdź wartość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy procentowej kredytu.

Jeśli przy pomocy karty kredytowej wypłacisz pieniądze z bankomatu lub zrealizujesz przelew, nie skorzystasz z okresu bezodsetkowego. W przypadku takich transakcji większość banków nalicza odsetki automatycznie. Bez względu na to, jak szybko spłacisz zadłużenie.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button