KrajRegion

Katowice będą obchodzić 30 rocznice wprowadzenia stanu wojennego

Skutki wprowadzenia stanu wojennego w Polsce było odczuwane bardzo mocno . Niestety ale najbardziej dotkliwie odczuli je obywatele RP .

Ogromne wzrosty cen , które nastąpiły w skutek tzw. systemu normalizacji . Efektem tego było to , że od 1 lutego 1982 roku żywność średnio podrożała o 241% , opał i energia zdrożała o około 171 %. W 1982 roku dochody ludności spadły średnio o 30 % w porównaniu do roku 1981 roku .

Jednak najgorsze nie były skutki ekonomiczne oraz gospodarcze ale świadomość ludzka i łamanie praw człowieka jakie miały miejsce podczas stanu wojennego . Częste pobicia ludzi , którzy byli przeciwko władzy , ustrojowi . Często pobicia bardzo dotkliwe , nierzadko ze skutkiem śmiertelnym . Na terenie Śląska wydarzeń dramatycznych także nie brakowało a chyba najbardziej znaną historią jest pacyfikacja kopalni Wujek która miała miejsce 16 grudnia 1981 roku . Zginęło wówczas 9 górników a 21 zostało rannych .

Na szczęście naród polski zjednoczył się w strajkach ale także podczas imprez rozrywkowych gdzie np. wiele piosenek miało ukryty przekaz a ludzie wyśpiewywali słowa utworów także przeciwko komunizmowi . Upór obywateli w znacznym stopniu przyczynił się do zmiany sytuacji społecznej i gospodarczej w kraju . Kolokwialnie stwierdzić można że to społeczeństwo przyczyniło się do ,,obalenia komunizmu ’’. Za niespełna miesiąc mija 30 lat od wprowadzeniu stanu wojennego a niestety winni nie zostali ukarani . Ani Wojciech Jaruzelski ani Czesław Kiszczak nie zostali ukarani za przestępcze czyny jakich się dopuszczali podczas stanu wojennego .

Ciąg dalszy artykułu poniżej

NSZZ ,,Solidarność” ogłosiła już program centralnych obchodów 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego . Odbędą się one na Śląsku .

Przewidziano kilkanaście wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych (konferencja naukowa , konkurs historyczny dla młodzieży, produkcję filmu o pierwszych dniach stanu wojennego w Hucie Katowice , przegląd filmów o tematyce związanej ze stanem wojennym ) .

Z 12 na 13 grudnia o północy na schodach Teatru Śląskiego w Katowicach odczytana zostanie lista zabitych oraz represjonowanych w województwie śląskim w czasie stanu wojennego . Przed odczytywaniem odbędzie się koncert .

13 grudnia wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w archikatedrze Chrystusa Króla . Wystąpią też chóry Camerata Silesia i Filharmonii Śląskiej.

Widowisko multimedialne poświęcone tragedii na kopalni Wujek będzie miało miejsce 16 grudnia pod krzyżem przy kopalni.

Ostatnim punktem programu będzie koncert w katowickim spodku a odbędzie się on 17 grudnia . Podczas koncertu wystąpi Maciej Maleńczuk oraz wielu innych muzyków , którzy byli przeciwko komunizmowi .

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button