RegionWiadomość dniaZdrowie

Katowice stawiają anty-smogowe tablice. Będą w całym mieście [WIDEO]

Ekranowa wojna ze smogiem? Na taką idą Katowice i w całym mieście rozwieszą specjalne tablice podpięte do stacji pomiarowych. Będą informować czym oddychamy i jaka jest aktualna jakość powietrza w mieście.

 

ZOBACZCIE KONIECZNIE TOP 5 NEWSÓW SILESIA FLESZ! [24-30.09.2018]

Temperatura spada, sezon w pełni, a wraz z coraz większą ilością dymu coraz częściej pojawiał się będzie smog. W Katowicach do walki z zanieczyszczonym powietrzem postanowiono wykorzystać nowy oręż. W ciągu najbliższych tygodni w mieście zamontowanych zostanie 127 stacji pomiarowych i 154 ekrany, na których pojawiać się będą informacje o jakości powietrza w mieście. System ma być gotowy do zintegrowania z inteligentnym monitoringiem.

-Ilość czujników w różnych lokalizacjach pozwoli nam z jednej strony lepiej działać, przeprowadzać kontrole i łapać tych, którzy niestety palą śmieciami, z drugiej strony pozwoli nam także informować mieszkańców o tym jak powinniśmy postępować w danej dzielnicy – by rzeczywiście kiedy mamy za wysokie stężenie danego dnia zaplanować swój dzień inaczej, pozostać w domu bądź w innym budynku, by negatywne czynniki jak najmniej wpływały na nasz organizm – mówi Ewa Lipka, UM Katowice.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Czujniki i tablice informacyjne mają się pojawić m. in. przy szkołach, przedszkolach czy domach kultury. Wyniki będzie można także na bieżąco sprawdzać za pośrednictwem internetu. Po zakończeniu instalacji powstać ma największy w kraju system monitoringu jakości powietrza. Patryk Białas, aktywista antysmogowy pomysł chwali, przypomina jednak, że sam system to za mało.

Katowice zamontują czujniki, które będą informowały o smogu mieszkańców
Katowice zamontują czujniki, które będą informowały o smogu mieszkańców

-Dzisiaj ludzie wiedzą, że jest coś takiego jak smog, wiedzą że ten smog nas truje ale ciągle jeszcze nie wiedzą co mogą zrobić żeby ten smog nas nie truł. Oprócz doskonałego systemu informowania mieszkańców trzeba również wypracować program edukacyjny dla mieszkańców żeby z jednej strony uświadamiać im co mogą, a czego nie mogą robić, ale z drugiej strony uruchomić też system wsparcia finansowego – w jaki sposób pozbywać się kopciuchów – podkreśla Patryk Białas, aktywista antysmogowy.

Pierwsze z czujników powinny zacząć działać w listopadzie.
(Sandra Hajduk)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Zapraszam do Dębu na Węglową – lokalny śmierdziel spalający wszelkie śmieci jakie znajdzie na okolicznych śmietnikach. Ponieważ obok jest wieżowiec to ma czym palić. A ludzie z bloku są non stop truci. Straż Miejska ma to oczywiście w d… Wielka wojna ze smogiem. Taki jeden sku….. truje kilkaset osób i nic się nie da z tym zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button