RegionWiadomość dnia

Katowice w budowie. Powstają wieżowce, parki przemysłowe i biznesowe

We wrześniu ubiegłego roku przez wolne tempo prac Katowice wyrzuciły Polimex-Mostostal z budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Pracę dokończy najprawdopodobniej warszawski Warbud. – Inwestycja powinna zakończyć się w okresie wakacyjnym przyszłego roku. Myślę, że realnie można mówić, że druga połowa 2014 roku to będzie moment kiedy Międzynarodowe Centrum Kongresowe zostanie oddane do użytku – mówi Maciej Biskupski, UM Katowice. Nieco wcześniej, bo w pierwszym kwartale przyszłego roku ma zostać oddany do użytku pierwszy z trzech biurowców – A4 Business Park. Będzie to siedmiokondygnacjny budynek o powierzchni 9 000 metrów kwadratowych. Budynek, w którym zastosowane będą nowoczesne technologie powstaje naprzeciwko Silesia City Center w Katowicach. Miasto buduje tu kolejny park biznesowy. – W czasach koniunktury masę inwestorów pokupowało grunty i dzisiaj się zastanawia co z nimi robić. Inwestorzy mają potencjał na budowę, ale szukają najemców – stwierdza Roman Olszewski, naczelnik wydziału budownictwa UM w Katowicach.

W Górnośląskim Parku Przemysłowym wynajęte jest już 3/4 powierzchni. Jego władze są zadowolone z tego wyniku i w ciągu dwóch najbliższych lat chcą wybudować kolejne dwa budynki. Swoje pięć minut mają nowoczesne usługi biznesowe z zakresu księgowości, finansów i IT. To właśnie dla przedstawicieli tych branż skierowana jest oferta parków biznesowych. – Wzrost osób pracujących w tych sektorach jest jedną z większych przyrostów rok do roku. Szacuje się, że około liczba ta wzrośnie o 20 tysięcy pracujących w tym sektorze. Dzisiaj pracuje już około 100 tysięcy, to więcej osób niż w górnictwie pod ziemią – oznajmia Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Popyt na tego typu inwestycje jest wysoki szczególnie na Śląsku. To jeden z lepiej rozwijających się regionów w Polsce, z rozbudowaną siecią dróg. To przyciągnęło do Katowic jednego z najbogatszych Polaków. Leszek Czarnecki przy al. Roździeńskiego zamierza wybudować wieżowiec. – Śląsk jest jednym z najbogatszych regionów w Polsce. Patrząc na liczbę najemców są one porównywalne do innych miast. Na Śląsku jest jednak bardzo duża siła nabywców, tak więc Śląsk pod tym względem jest ewenementem – zaznacza Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający Trigranit Development Polska.

Ewenementem nie jest już stawianie na ekologię. Katowicki Park Naukowo-Technologiczny Silesia na Brynowie będzie budynkiem opartym o ekologiczne rozwiązania. – To wszystko powoduje, że budynek będzie jedną wielką elektrownią fotowoltaiczną. Będzie produkował energię z odnawialnych źródeł energii, czyli ze słońca, energii solarnej – tłumaczy Ewelina Muzyk-Dzieża, Park Naukowo Technologiczny Silesia.

Niektóre obiekty trzeba też zburzyć. Budynek obok Spodka ma zostać rozebrany, a słynny hotel Silesia wyburzony. Miejsca po nich na pewno długo puste nie będą.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button