Kiedy kredyt gotówkowy, a kiedy konsolidacyjny? Najważniejsze różnice
Banki oferują klientom wiele różnych produktów, spośród których kredyty są jednymi z najpopularniejszych. Na czym polega różnica między kredytem gotówkowym, a konsolidacyjnym? Kiedy możemy rozważyć skorzystanie z tego pierwszego, a w jakiej sytuacji może przydać się ten drugi?
1. Kiedy wybrać kredyt gotówkowy?
2. Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
3. O czym pamiętać przed zdecydowaniem się na kredyt?
4. Gdzie szukać dobrych kredytów?
Kiedy wybrać kredyt gotówkowy?
Klasyczna pożyczka jest dobrą opcją w sytuacji, kiedy musimy dokonać większych wydatków, ale nie mamy całej sumy – sprawdź kredyt gotówkowy, ranking najlepszych ofert. Możemy ją zaciągnąć w dowolnym momencie, tak długo jak posiadamy odpowiednią zdolność kredytową i zgodzimy się na warunki oferowane przez bank. Aby określić, ile kredyt będzie nas kosztował, powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. W razie potrzeby możemy też wykorzystać porównywarkę lub kalkulator, aby precyzyjnie obliczyć koszt całego przedsięwzięcia, jak i pojedynczej raty. Banki zazwyczaj posiadają widełki, w ramach których możemy się poruszać pod względem wysokości kredytu – nie może być on zbyt niski, ani też nie otrzymamy więcej, niż jesteśmy w stanie realnie spłacić.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Najlepszy kredyt konsolidacyjny to taki, który ułatwia nam uporządkowanie swoich finansów. Jego ideą jest bowiem połączenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedno, tak aby ułatwić ich spłatę. Często rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa, niż łączna suma wszystkich rat, jakie płaciliśmy osobno – w ten sposób możemy poradzić sobie z uregulowaniem zobowiązań w sytuacji, gdy mamy problemy z finansami. Tej formy pożyczki nie możemy wziąć ot tak, jak to ma miejsce w przypadku kredytu gotówkowego. Jest to opcja dostępna jedynie w sytuacji, gdy mamy już inne należności i chcemy je połączyć, a pożyczkodawca zgodzi się udzielić nam takiego wsparcia. Ze względu na niższą miesięczną ratę spłata tego kredytu może być dłuższa, jednak z drugiej strony prostsza do przełknięcia w momencie, gdy nie bardzo mamy jak inaczej sobie poradzić.
O czym pamiętać przed zdecydowaniem się na kredyt?
Decydując się na kredyt należy pamiętać, że jego przydzielenie i wysokość zależy od naszej zdolności kredytowej. Jeżeli mamy zaległości na innych pożyczkach, szansa na otrzymanie zielonego światła jest niewielka. To szczególnie ważne w przypadku kredytu konsolidacyjnego, gdzie również mierzy się naszą zdolność oraz szacuje, czy poradzimy sobie z takim zobowiązaniem. Kolejnym ważnym aspektem korzystania z produktów bankowych jest poważne podejście do kwestii umowy – powinniśmy przeczytać ją bardzo wnikliwie i ze zrozumieniem, tak aby być w pełni świadomym swoich praw i obowiązków jako pożyczkobiorcy.
Gdzie szukać dobrych kredytów?
Jeżeli chcemy skorzystać ze wsparcia finansowego, a nie bardzo orientujemy się w aktualnym rynku i ofertach bankowych, warto wykorzystać dostępne w sieci narzędzia do poszerzenia naszej wiedzy. Możemy posiłkować się rankingami, zestawieniami i stronami-porównywarkami, które za nas obliczą podstawowe parametry kredytu, jak wysokość raty czy całkowitą kwotę do spłacenia. W ten sposób zaoszczędzimy trochę czasu przy pierwszej selekcji, a także zawęzimy grono poszukiwań do tych banków, które prezentują najbardziej atrakcyjne z naszego punktu widzenia oferty. Przydatny może być także kalkulator kredytowy, który pomoże nam określić nasze możliwości oraz wagę samej pożyczki.
źródło: materiał partnera