Kierunek Zdrowie: Jak diagnozować i leczyć miażdżycę tętnic dolnych?
Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce w XXI wieku! Rozwija się skrycie i skraca życie o około 12 lat! Najczęściej kojarzy się z chorobami serca, jednak dotyczyć może wszystkich tętnic organizmu. Blaszki miażdżycowe mogą się bowiem odkladać w tętnicach innych niż wieńcowe.
W programie Kierunek Zdrowie porozmawiamy o miażdżycy tętnic obwodowych. A naszym gościem w studiu jest prof. dr hab. n. med. Agata Stanek, konsultant województwa śląskiego w dziedzinie angiologii, zastępca kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pani profesor w Szpitalu nr 2 w Bytomiu kieruje odcinkiem angiologiczno-kardiologicznym.
Miażdżyca to najpowszechniejsza choroba układu naczyniowego
Jest przewlekłym schorzeniem naczyń krwionośnych. Polega na odkładaniu się na ścianach tętnic cząsteczek tłuszczów (zwłaszcza złogów złego cholesterolu), białka i soli wapiennych. Naczynia tracą elastyczność i zwężają się, czyli stają się mniej wydolne.
Za jej powstawanie – w mniejszym bądź większym stopniu – odpowiada również wiele innych czynników, m.in. zaburzone procesy metaboliczne, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, zaburzenia w budowie śródbłonka i funkcjonowaniu towarzyszących mu komórek. Nie bez znaczenia jest także płeć i predyspozycje genetyczne.
Najpowszechniejszą chorobą układu naczyniowego jest miażdżyca tętnic kończyn dolnych. W 98% przypadków stanowi przyczynę przewlekłego niedokrwienia kończyn.
Może ona dotyczyć każdego z osobna, ale i wszystkich odcinków naczyń w kończynie – tłumaczy w programie Kierunek Zdrowie prof. Agata Stanek.
W bardzo wielu wypadkach niedokrwienie kończy się amputacją kończyny, a można tego uniknąć — przestrzega prof. Stanek.
Ostre niedokrwienie kończyny
Stan ostry spowodowany miażdżycą kończyn dolnych to tzw. ostre niedokrwienie kończyny. Powstaje ono, podobnie jak zawał serca, na skutek uszkodzenia blaszki miażdżycowej i krzepnięcia wewnątrz naczynia.
Najbardziej typowym objawem miażdżycy kończyn dolnych jest tzw. chromanie przestankowe, czyli bóle kończyn dolnych podczas chodzenia. Powodują konieczność zatrzymania się, co przynosi ulgę. To dlatego nazywa się tę przypadłość „chorobą wystaw sklepowych”. Chory przystaje i udaje, że ogląda wystawy, a tak naprawdę nie może iść dalej.
To, która część boli – udo, podudzie, pośladki – zależy od lokalizacji zmian miażdżycowych. W najbardziej zaawansowanych przypadkach występuje ból spoczynkowy, początkowo w nocy, a następnie przez cały czas.
Najlepszym lekarstwem jest… ruch i zdrowa dieta! – tłumaczy prof. Stanek.
O tym jak nowocześnie diagnozować i leczyć miażdżycę tętnic dolnych w programie “Kierunek Zdrowie”.
Więcej informacji, a także porad w premierowych odcinkach “Kierunku Zdrowie! Premiera programu w każdy piątek o godzinie 16:45.
Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku, a także na Instagramie!
ZOBACZ TAKŻE:
Autor: Maria Zawała
Tragiczna seria wypadków w Katowicach. Zginęły trzy osoby [WIDEO]
IMGW ostrzega przez przymrozkami! W górach deszcz ze śniegiem i śnieg [POGODA]
Śląsk wolny od HCV. Mieszkańcy województwa mogą skorzystać z bezpłatnych badań [WIDEO]