Region

Kobiety grają industrię, czyli widowiskowy finał INDUSTRIADY w Rybniku

Taniec, akrobacje, mapping, światło, kurtyny wodne, 3 sceny koncertowe, 58 artystów, 95 reflektorów składają się na widowisko, które bezpłatnie zobaczycie w sobotę, 8 czerwca, w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

 

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki organizowane jest w 44 zabytkach w 25 miastach województwa śląskiego, ale finał festiwalu jest tylko jeden i odbędzie się w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. O godzinie 21.45 rozpocznie się tu gigantyczne widowisko multimedialne zatytułowane „Kobiety grają industrię”. Taniec, akrobacje, mapping, światło, muzyka i 58 artystów wprawią w ruch kopalniane budynki, aby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję zaangażowano między innymi 3 sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.

Do stworzenia muzyki zaproszono artystki występujące solo lub ze swoimi zespołami. Zaśpiewają piosenki inspirowane wierszami, które podejmują wątek przemysłu i kobiety, ale proponują inne ujęcie tematu niż to, które znajdujemy w folklorystycznych zbiorach.

Finałowe widowisko jest wyjątkowe także z innych powodów. Organizatorzy zadbali, aby mogły w nim uczestniczyć zarówno osoby niepełnosprawne ruchowo, jak i te słabo widzące. Dla niepełnosprawnych ruchowo przygotowano specjalną platformę, słabiej widzący będą mogli wypożyczyć słuchawki i korzystać z audiodeskrypcji.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Specjalnie na finał INDUSTRIADY w Rybniku z katowickiego dworca, o godzinie 20.14, ruszy pociąg Kolei Śląskich, który jadąc przez Mikołów, Orzesze, Czerwonkę, Leszczyny i centrum miasta dowiezie pasażerów na dworzec w Rybniku – Niewiadomiu. Powrót pociągu zaplanowano o 23:46, czyli tuż po zakończeniu widowiska w Kopalni Ignacy.

Rybnik stawia na potencjał dziedzictwa kulturowego, a święto Szlaku Zabytków Techniki to doskonała okazja, by zaprezentować industrialne bogactwo miasta. Organizując finał wydarzenia na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” chcemy podkreślić, że Rybnik jest dumny ze swoich przemysłowych tradycji i stanowi ważny punkt na mapie śląskich zabytków techniki. Obiekt jest systematycznie modernizowany – między innymi przy pomocy środków unijnych – dzięki czemu pamięć o materialnym i niematerialnym dziedzictwie najstarszej na ziemi rybnickiej kopalni węgla kamiennego jest zachowana. Zapraszam do Rybnika, by dotknąć historii, poczuć klimat „Hoym Gruby” i wziąć udział w wydarzeniach planowanych w wyjątkowych przestrzeniach „Ignacego” – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Wydarzenie powstało dzięki zaangażowaniu finansowemu samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Rybnik. Realizatorami finału są Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, dla którego organizatorem jest samorząd Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Rybnik, Industrialne Centrum Kultury i Zabytkowa Kopalnia Ignacy.

 

(źr: inf. prasowa)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button