AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Kolejarze jadą na Warszawę! Protest kolejarzy 23 czerwca w Warszawie

Protest kolejarzy odbędzie się w Warszawie przed gmachem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Kolejarze – jak piszą w oświadczeniu – chcą w ten sposób się sprzeciwić dalszej degradacji branży i zwolnieniom doświadczonych pracowników. Zagrożenie likwidacji miejsc pracy wiąże się ich zdaniem z centralizacją zarządzania spółkami kolejowymi. –Działania takie prowadzą do utraty setek miejsc pracy w terenie, a jednocześnie są tworzone nowe departamenty i stanowiska w centralach spółek w Warszawie – czytamy w nadesłanym do nas piśmie.

 

-Jednym z przykładów centralizacji zarządzania mogą być np. plany powołania w województwie śląskim i Warszawie Centrum Usług Wspólnych, które ma się zająć obsługą prawną i kadrowo-płacową poszczególnych zakładów. – Większość pracowników Centrum Usług Wspólnych to będą ludzie z zewnątrz. Tylko nieliczna grupa pracowników kolei znajdzie w nim pracę. Część osób zostanie zwolniona przez pracodawców, a inni zwolnią się sami, bo nie będą w stanie dojechać do nowego miejsca pracy. Podkreślamy, że działania centralizujące rozpoczęte w spółkach kolejowych już doprowadziły do utraty ok. 5 proc. rynku przewozów towarowych i spadku przewozów pasażerskich o ok. 10 procent – piszą kolejarze w swoim oświadczeniu dotyczącym demonstracji w Warszawie i stawianych kolejowym władzom oraz ministrowi infrastruktury postulatom.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Kolejarska Solidarność jest zbulwersowana zatrudnianiem na stanowiskach dyrektorskich i w zarządach spółek z Grupy PKP osób spoza branży. Zdaniem związkowców ścieżka awansu zawodowego dla kolejarzy z ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem praktycznie nie istnieje. -Kolejarze nie mają żadnych szans na awans. Dzisiaj koleją zarządzają ludzie z nadania politycznego, głównie oderwani od rzeczywistości bankowcy, którzy nie mają pojęcia o branży kolejowej – czytamy w kolejarskim manifeście.

Podczas pikiety kolejarze zaprotestują również przeciwko wyprowadzaniu pieniędzy ze spółek kolejowych, które odbywa się ich zdaniem poprzez zlecanie ekspertyz firmom konsultingowym i doradczym. Na takie usługi – jak wyliczyli związkowcy – w zeszłym roku Spółka PKP wydała ok. 100 mln zł.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button