Świat

Kolejne wstrząsy na Pacyfiku

Rano po trzech pierwszych wstrząsach, z których najsilniejsze było pierwsze, ogłoszono alarm o zagrożeniu tsunami. 2,5 godziny po pierwszych wstrząsach ostrzeżenie odwołano.

Kilka godzin później odnotowano czwarty wstrząs wtórny – już słabszy, o sile 7 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się ok. 300 km na północny zachód od miasta Luganville, na należącej do Vanuatu wyspie Espiritu Santo. Nie ma informacji o zniszczeniach.

Rejon zagrożenia objął ok. 30 krajów i terytoriów: w tym Vanuatu, Nową Kaledonię, Fidżi i Papuę-Nową Gwineę. Panika wybuchła wśród mieszkańców Samoa i Tonga, które 29 września zostały zdewastowane przez tsunami wywołane wstrząsami o sile 8 w skali Richtera. Zginęło wówczas – według najnowszego bilansu – co najmniej 180 ludzi.

W obawie przed tsunami ludzie zaczęli ewakuować się na wyżej położone tereny. Mieszkańcy Vanuatu uciekli z terenów nadbrzeżnych, a z plaż ewakuowano turystów. Stolica Vanuatu Port Vila, na wyspie Efate, opustoszała, zamknięto sklepy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Zdaniem nowozelandzkich służb konsularnych na Vanuatu nie ma żadnych oznak tsunami. Podobnie jest w Nowej Kaledonii, ok. 500 kilometrów na południowy zachód od Vanuatu.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button