Kompania Węglowa zbuduje nowy dom dla powodzian

Podczas ubiegłorocznej powodzi szczególnie ucierpieli mieszkańcy Bierunia. Dramatyczna sytuacja dotknęła lokatorów budynków położonych przy ulicy Hodowlanej, gdzie powstała rozległa niecka o głębokości dochodzącej do 8 metrów.
Kopalniane systemy pompowni odwadniające ten teren nie sprostały zadaniu. Długotrwałe i intensywne opady atmosferyczne oraz wysoki poziom wód w rzece Mlecznej i końcowym biegu potoku Stawowego, spowodowały zalanie przepompowni i okolicznego terenu.
23 czerwca 2010 r. zalane tereny w Bieruniu wizytował premier Donald Tusk oraz Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. W wyniku uzgodnień przedstawicieli Kompanii Węglowej, gminy Bieruń i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opracowano i wprowadzono w życie plan rozwiązania problemu mieszkańców zalanych budynków oraz poprawy ochrony przeciwpowodziowej w tym rejonie.
Kompania Węglowa zaproponowała właścicielom nieruchomości zawarcie ugód o naprawę szkód wyrządzonych eksploatacją górniczą poprzez wypłatę odszkodowań, w zamian za przeniesienie na rzecz KW Spraw majątkowych do zalewanych nieruchomości.
W wyniku trwających od września 2010 r. do czerwca br. negocjacji prowadzonych zarówno z gminą Bieruń, jak i z prywatnymi właścicielami, ostatecznie uzyskano porozumienie.
Kompania Węglowa wybuduje budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażami przy ulicy Homera w Bieruniu, na gruncie, którego udostępnienie zadeklarowała gmina Bieruń. Lokalizacja ta została zaakceptowana przez poszkodowanych, a przejęcie przez Kompanię praw do tej nieruchomości nastąpi w drodze zamiany. Szacuje się, że skutki finansowe zawarcia ugód wyniosą ok. 7,5 mln zł .
Z uwagi na dotychczasową oraz projektowaną eksploatację górniczą nakłady na realizację ugód, pokryte zostaną w równych częściach przez kopalnie Ziemowit i Piast.
Zawarta ugoda zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom, którzy opuszczą zalewany teren przy ul. Hodowlanej. Umożliwi także prowadzenie dalszej nieskrępowanej eksploatacji górniczej w tym rejonie przez kopalnię „Piast” (do roku 2021 planowane jest wydobycie ok. 1,5 mln ton węgla). Pozwoli również zagospodarować ok. 5,0 mln ton odpadów z kopalni „Piast” do rekultywacji tej niecki i utworzenie kompleksu nowych terenów pod działalność przemysłową niezagrożonych powodzią.