Kraj

Konferencja z okazji 20-lecia Okrągłego Stołu

W konferencji uczestniczy też duża grupa osób, które 20 lat temu spotkały się przy Okrągłym Stole, zarówno ze strony rządowej, jak i opozycyjnej, w tym Stanisław Ciosek, Adam Michnik, Władysław Frasyniuk, Henryk Wujec, Andrzej Celiński, a także eksperci i historycy.

Otwierając konferencję prof. Janusz Reykowski, witając uczestników powiedział, że przede wszystkim wita “jednego z dwóch głównych współautorów” Okrągłego Stołu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Zaznaczył, że drugim głównym współautorem jest Lech Wałęsa – który w czwartkowej konferencji nie uczestniczy.

Na początku konferencji chwilą ciszy uczczona została pamięć zmarłych uczestników obrad Okrągłego Stołu w tym m.in. Bronisława Geremka i Jacka Kuronia.

Dyskusja ma być podzielona na kilka paneli. Uczestnicy będą rozmawiać m.in. o trudnej drodze do Okrągłego Stołu, mechanizmie osiągania porozumienia w warunkach głębokiego konfliktu, filozofii Okrągłego Stołu; będą się również zastanawiać, czy idee porozumień można wprowadzić do polskiego życia politycznego.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Rozmowy Okrągłego Stołu toczyły się od 6 lutego 1989 r. przez dwa miesiące. Przy stole zasiedli przedstawiciele władzy i opozycji, Kościoła, OPZZ, a także wskazane przez obie strony osobistości uznane za niezależne autorytety.

Rezultatem obrad były m.in. pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu (według parytetu: 65 proc. mandatów dla PZPR i środowisk z nią związanych, 35 proc. miejsc – dla kandydatów bezpartyjnych) oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, które odbyły się 4 czerwca. W efekcie tych wyborów powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button