KrajRegionŚwiat

Koniec bezprawnego odbierania polskich dzieci rodzinom za granicą! Ich obroną zajmą się specjalne sądy

11 specjalistycznych sądów okręgowych zamiast 315 okręgowych będzie się zajmować sprawami transgranicznymi dotyczącymi dzieci. Chodzi m.in. o spory o opiekę nad dzieckiem w sytuacji, gdy jednym z rodziców jest cudzoziemiec.

 

-Od dziś (27 sierpnia) rozpoczynają funkcjonowanie sądy wyspecjalizowane w chronieniu polskich dzieci – poinformował wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik. – Przez 28 lat nikt nie potrafił stworzyć ustawy, która dotyczyłaby tej problematyki w resorcie sprawiedliwości i tak naprawdę w wielu sprawach działano w sposób zwyczajowy – dodał.

Minister wyjaśnił, że obecnie sprawy te będzie rozpatrywało 30 wykwalifikowanych sędziowie, specjalizujący się w ochronie praw polskich dzieci. Ma to zagwarantować wysoką jakość orzekania. -Taka jest dewiza ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i całego resortu sprawiedliwości: nie ma już odwracania się plecami do obywatela, zwłaszcza w takich sprawach, bardzo delikatnych – zadeklarował Michał Wójcik.

Możecie podpatrzeć, jak powstają nasze newsy! ZOBACZCIE nowy spot SILESIA FLESZ!


Wiceminister poinformował także, że kwestią ochrony praw polskich dzieci w resorcie zajmuje się obecnie szesnastu urzędników, sędziów i prokuratorów. W czasach Platformy Obywatelskiej pracowały w ministerstwie dwie takie osoby.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Sprowadzone zostały także inne zmiany. – Od dziś nie będzie już możliwości wydania dziecka do czasu uprawomocnienia się postanowienia w tej sprawie. Przez lata było tak, że sąd w I instancji wydawał postanowienie, a już dzień później dziecka nie było w Polsce – powiedział minister Wójcik. Taka sytuacja oznaczała, że dziecko traciło opiekę polskiego rodzica zanim jeszcze ten zdążył złożyć apelację i ewentualnie uzyskać zmianę orzeczenia.

SZOK! 15-latek pędził samochodem 160 km/h! Policjanci ruszyli w pościg

Inną zmianą jest obowiązek udziału, w każdym postępowaniu, zarówno prokuratora, jak i adwokata. – Nie może być tak, że polskie matki i polscy ojcowie, którzy walczą o dzieci, korzystają z rad różnych osób, którym wydaje się, że mają wiedzę, które doradzają i doprowadzają często do dramatycznych sytuacji – wyjaśnił minister Wójcik.

Inną formą wzmocnienia ochrony praw dzieci i rodzin jest rozważana przez Ministerstwo Rodziny możliwość wprowadzenia obowiązku przyznawania pełnomocnika rodzicom w przypadku odebrania im dzieci w Polsce.

Jak dotąd w 90 proc. takich przypadków rodzice nie byli reprezentowani przez prawnika, co często prowadziło do bezzasadnego odebrania im dzieci.
(źródło: TVP Info, Rzeczpospolita)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button