KrajSilesia Flesz

Koniec z węglem z Rosji? Zapowiada to premier Mateusz Morawiecki

Dziś premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny podkreślił, że polski rząd jest za jak najdalej idącymi sankcjami wobec Rosji. Jedną z takich dotkliwych sankcji ma być embargo na rosyjski węgiel, którego do Polski rocznie wjeżdża rocznie kilkanaście milionów to.

 

  • Dla kopalni zlokalizowanych na Śląsku, taka decyzja oznaczałaby zwiększenie m.in. liczby zmian, w trakcie których wydobywany jest węgiel.

  • Przestawienie się na węgiel pochodzący z polskich kopalni na pewno nie będzie trwało jednego dnia

  • Związkowcy pomysł zablokowania importu rosyjskiego węgla do Polski oceniają pozytywnie

Powstaje jednak pytanie czy polskie kopalnie są w stanie zapewnić wydobycie węgla na poziomie pozwalającym na zachowanie ciągłości pracy elektrowni i dostarczenie ciepła do wszystkich polskich domów.

Uzależnienie od rosyjskiej energetyki w mniejszy czy większy sposób jest widoczne w całej Europie i nie chodzi tutaj tylko o węgiel, ale również o gaz.

– My kiedyś o tym przestrzegaliśmy, nie mając absolutnie w głównie na myśli, że wybuchnie wojna, ale przestrzegaliśmy o tym, że z powodów geopolitycznych i różnych innych, Europa będzie płakać, że energetycznie uzależniła się od jednego dostawcy. No i tak dzisiaj jest. – mówi Dominik Kolorz, Śląsko-Dąbrowska Solidarność.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

Tak jest ale sytuacja nie wyklucza odcięcia się od węgla rosyjskiego. Dla kopalni zlokalizowanych na Śląsku, taka decyzja oznaczałaby zwiększenie m.in. liczby zmian, w trakcie których wydobywany jest węgiel.

– Myślę, że od tego momentu kończą się wolne soboty i niedziele na kopalniach. Jeśli będziemy chcieli zabezpieczyć energetykę w jakiś sposób, no i też ludzi, którzy kupują indywidualnie, no to niestety musimy też przyjść do pracy w sobotę i niedzielę, bo to co mamy teraz zakontraktowane to jest tak naprawdę z udziałami innych węgli – mówi Rafał Jedwabny, WZZ Sierpień 80′.

To oczywiście wpływa również na liczbę przygotowanych pod wydobycie ścian. Przestawienie się na węgiel pochodzący z polskich kopalni na pewno nie będzie trwało jednego dnia.

Związkowcy pomysł zablokowania importu rosyjskiego węgla do Polski oceniają pozytywnie, ale mówią zgodnie, że to wszystko dzieje się zbyt późno, choć na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle Unia Europejska zgodzi się na to by rosyjski węgiel przestał być transportowany do Polski.

Autor: Bartosz Bednarczuk

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button