Kopalnia Sztygarka w Dąbrowie Górniczej otwarta dla turystów

Ciasno, wilgotno – chwilami niebezpiecznie, i właśnie dlatego wyprawa pod ziemię na początku nowego roku może być niecodziennym przeżyciem dla tysięcy turystów.
Podziemnych atrakcji, które od kilku lat pokazują przemysłowe oblicze regionu, czyli kopalnie, pozazdrościli Ślązakom- Zagłębiacy.
I postanowili udostępnić spragnionym ekstremalnych przeżyć kopalnię ćwiczebną Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.
Miejsce, gdzie przez kilkadziesiąt lat kształcono przyszłych górników, po dwuletnich przygotowaniach, zapełnić ma się zwiedzającymi.
Turyści do tej pory odwiedzali głównie zabytkowe Zabrzańskie kopalnie. W kopalni Guido, którą odwiedza 115 tysięcy osób rocznie, nikt nie obawia się konkurencji zza Brynicy. Wszyscy wiedzą, że taka liczba zwiedzających będzie trudnym rekordem do pobicia.
– Zagłębie też ma swoje specyficzne miejsca, bardzo dobrze, że oni też w tą stronę idą, to jest zgodne z trendem europejskim, bo cała zachodnia Europa wykorzystuje ten potencjał poprzemysłowy – mówi Anna Studnicka-Rduch, Dział Promocji Kopalni Guido w Zabrzu.
Ten Potencjał w Dąbrowie Górniczej planuje wykorzystać stowarzyszenie, które od lat stara się, by o Zagłębiu nikt nie zapomniał.
– Warto by było, żeby zabytki, zarówno ze Śląska jak i z Zagłębia, były promowane nawet wspólnie. Tutaj nie chodzi o rywalizację, czy o walkę – stwierdza Piotr Bielecki, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
Twórcy pierwszej zagłębiowskiej, podziemnej trasy turystycznej planują teraz doprowadzić do wpisania zabytkowej kopalni na prestiżowy szlak najciekawszych zabytków poprzemysłowych regionu.
Sztygarka już od najbliższej soboty będzie ogólnie dostępna, ale czy odpowiednio atrakcyjna, o tym zdecydować mogą jedynie turyści.