RegionWiadomość dnia

Kopalnie marnują publiczne pieniądze – czy tak jest, sprawdza ministerstwo

Szczegółowość kontroli to nic w porównaniu z tym, co przechodzą właśnie spółki węglowe. Na zlecenie rządu zagraniczna firma rozpoczęła wnikliwą kontrolę w kopalniach. Takiego patrzenia na ręce, trzymające władzę nad polskim węglem, jeszcze nie było. Choć forma inspekcji wielu się nie podoba. – Skandaliczne jest to, że minister po 7 latach rządzenia polskim górnictwem, pyta się prywatnej firmy o to, co się w niej dzieje – mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. Pyta, dodajmy, za duże pieniądze.

Jak mówi były wiceminister gospodarki – Jerzy Markowski – to właściciel swoimi siłami na bieżąco powinien kontrolować swoje spółki. – Zlecenie tego firmie prywatnej i to jeszcze zagranicznej jest swego rodzaju wotum nieufności wobec polskich kadr i polskiego zaplecza naukowo-technicznego – stwierdza.

Chcemy pomóc kopalniom wyjść z finansowego dołka – odpowiada ministerstwo gospodarki. – Mam nadzieję, że ona nam pomoże rozwiązać pewne problemy w górnictwie całościowo i również w przypadkach poszczególnych spółek oraz poszczególnych kopalń – mówi prof. Maciej Kaliski, dyr. Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.

Audytorzy przekopują teraz tony dokumentacji w trzech spółkach. Do końca października rząd chce wiedzieć przede wszystkim co tworzy nieuzasadnione koszty. – Współpracujemy z audytorami, dajemy im wszystkie materiały, których sobie od nas życzą. Mamy nadzieję, że być może, gdy się patrzy z bliska, to wszystkiego nie widać i jeszcze jakieś działania będą nam wskazane – stwierdza Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. – Uważam, że powinna firma niezależna, obiektywna pokazać, gdzie są te obszary rezerw, gdzie jest ten potencjał, który można uruchomić. Niech pokaże ta firma, gdzie są blokady, które nie pozwalają nam tej rezerwy uruchomić – mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Ministerstwo nie ukrywa, że będzie starało się wpływać na wygaszanie tych kopalń, w których koszty funkcjonowania są najwyższe.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button