Korea Płd. wznawia dialog z Koreą Płn.
Rzeczniczka południowokoreańskiego ministerstwa do spraw zjednoczenia poinformowała, że Seul przystał na propozycję zorganizowania spotkania przedstawicieli Czerwonego Krzyża z obydwu państw koreańskich. Rozmowy mają się koncentrować wokół dwóch tematów – rozwoju strefy ekonomicznej w pobliżu Kaesong oraz ponownego otwarcia granic Korei Północnej dla południowokoreańskich turystów.
Koreańczycy z Południa od 2002 roku odwiedzali położoną w Korei Północnej górę Kumgang. Ruch turystyczny został zawieszony w lipcu 2008 roku, po tym jak w pobliżu szczytu zastrzelona została południowokoreańska turystka. Korea Północna tłumaczyła wówczas, że naruszyła ona granicę strefy kontrolowanej przez północnokoreańskie wojsko.
Oświadczenie ministerstwa do spraw zjednoczenia zbiegło się w czasie z drugim dniem rozmów przedstawicieli armii Korei Północnej i Południowej, a które zakończyły się fiaskiem. Jak informują nieoficjalnie źródła w Seulu, Pjongjang nie chce rozmawiać na tematy drażliwe dla północnokoreańskiego reżimu.
Celem dwudniowych rozmów delegacji Korei Północnej i Południowej było ustalenie miejsca i daty spotkania urzędników wyższego szczebla z obu państw. Nieoficjalnie mówiło się, że w najbliższym czasie może dojść do spotkania ministrów obrony obydwu państw koreańskich. Jak podała Agencja Prasowa Yonhap, delegacje nie zdołały porozumieć się przede wszystkim w kwestii tematów, które miałyby zostać poruszone w trakcie spotkania wysokich urzędników z obydwu krajów.
Południowokoreańskie władze zapowiadały wcześniej, iż z Północą chcą bezpośrednio rozmawiać głównie na temat ostrzału wyspy Yeonpyeong i zatopienia okrętu wojennego „Cheonan”. Seul zażądał, aby władze Korei Północnej wzięły na siebie odpowiedzialność za obydwa incydenty. To właśnie ten postulat przyczynił się do fiaska rozmów.