Region

Kryminalne zagadki Katowic

Tajemnicza śmierć górnika pełna była niewiadomych. Jego ciało znaleziono w katowickich Szopienicach. Odpowiedź na pytanie, kto zabił przed 80-cioma laty, miał znaleźć nadkomisarz Jerzy Drwęcki. Jednak polityka, gangsterskie porachunki i tajemnicze morderstwo to tylko niektóre wątki najnowszego kryminału Konrada Lewandowskiego.

Perypetie warszawskiego komisarza na Górnym Śląsku, zdobywają kolejnych czytelników. Akcja powieści toczy się między innymi w byłym komisariacie, a także w robotniczych dzielnicach Katowic. Miłośnicy kryminałów retro nie kryją radości, że ich akcja przenosi się także na Śląsk. – Kiedy tło powieści jest wyjątkowe, tak jak przedwojenny Górny Śląsk to myślę, że to przyciągnie czytelnika. To się sprawdziło w pruskim Wrocławiu, w przedwojennym Lublinie i sądzę, ze to sprawdzi się także u nas – uważa Marcin Nowak, dziennikarz MMSilesia i miłośnik kryminałów retro.

Literatura mówiąca o Śląsku sprawdza się coraz częściej. – Cały regał Silesiana jest u nas w księgarni regałem szczególnym. Na Śląsku regionalizm jest bardzo żywy, więc zainteresowanie jest bardzo duże – mówi Dagmara Kleszcz z księgarni “Matras” w Katowicach.

I choć powieści, których bohaterem stają się miejsca z naszego regionu, zapełniają księgarniane półki, zdaniem Kazimierza Kutza – autora jednej z nich – to wciąż za mało. – Jest tu dużo do nadrobienia, jeśli chodzi o Śląsk. Śląsk jest niezapisany, to jest zachęta, żeby zapełnić puste pola – podkreśla autor “Piątej Strony Świata”.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Z tej zachęty skorzystać powinno wiele osób, bo od książek opartych jedynie na prawdziwych historiach już tylko krok do pisania o prawdziwej historii. – Buduje to przede wszystkim wyobraźnię, to jest to, co my historycy nazywamy power of imagination, bo żeby uczyć się historii trzeba mieć wielką wyobraźnię zbudowaną właśnie na literaturze faktu, jak też na literaturze fikcji – twierdzi Krystian Kazimierczuk, historyk. A “Ślaskie dziękczynienie” to właśnie literatura faktu i fikcji, które splatają się w jedną całość. Śląską całość.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button