RegionWiadomość dnia

Kupa to nie najgorsza rzecz, jaka trafia do naszej toalety! Chcecie zobaczyć, co jeszcze? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tampony, podpaski czy nawet blaszane autka. Takie rzeczy na co dzień trafiają do miejskich kanalizacji, choć nie powinny. Takie przedmioty nie tylko muszą zostać poddane dodatkowej utylizacji, ale również np. zapychają pompy używane w procesie oczyszczania ścieków.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– To wszystko tutaj co dopływa mimo krat zastosowanych i tak dostaje się do pomp i to jest dl nas największy problem. Ponieważ czyszczenie takiej jednej pompy to jest przynajmniej 8 godzin pracy, ciężkiej, fizycznej – mówi Mariusz Czapla, Katowickie Wodociągi.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Do tego zatkanie wszystkich oznacza zatrzymanie pracy oczyszczalni, co może mieć opłakane skutki dla całego miasta. Żeby zmienić nawyki mieszkańców, Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego przygotowało kampanię edukacyjną „Toaleta to nie śmietnik”, skierowaną do najmłodszych. Dziś podczas obchodów Światowego Dnia Wody dzieci mogły zobaczyć specjalnie przygotowany na tę okazję spektakl o przygodach małego psa podróżującego po miejskich kanałach.

– Omawiały sobie co się wydarzyło, bohaterów jaką role pełnili i wiem, że panie mają zaplanowane na kolejne dni, również nawiązanie do tego przedstawieniamówi Aleksandra Janik-Mendel, z-ca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Chorzowie.

Tampony, podpaski czy nawet blaszane autka. Takie rzeczy na co dzień trafiają do miejskich kanalizacji, choć nie powinny
Tampony, podpaski czy nawet blaszane autka. Takie rzeczy na co dzień trafiają do miejskich kanalizacji, choć nie powinny

By wiedza o tym co można, a czego nie można wrzucać do toalety odpowiednio się utrwaliła. Pomysł wyboru dzieci z tzw. zerówek i klas 1-3 jako grupy docelowej kampanii nie był przypadkowy.

-One emocjonując się, przeżywając historię, dużo więcej zapamiętują, jak zapamiętują to zabierają tę wiedzę do domu i przekazują ją w naturalny sposób swoim rodzicom – mówi Agnieszka Jaszkaniec, Katowickie Wodociągi.

Dzięki czemu poprawne nawyki mają wejść w krew wszystkim domownikom. Problemem są nie tylko mokre chusteczki, tampony czy ręczniki papierowe, ale również tzw. substancje leko-pochodne, nad którymi od 1,5 roku badania prowadzą specjaliści z Wodociągów Jaworzno.

 

– Mówimy o farmaceutykach czyli substancjach, związkach, które na co dzień nie są widoczne gołym okiem, a które niestety w ściekach się znajdują ponieważ są wydalane bezpośrednio przez organizm człowieka – mówi Sławomir Grucel, Wodociągi Jaworzno.

Choć nie tylko, bo pochodzą również z leków bezpośrednio wyrzucanych do toalet. To nad czym pracują naukowcy z Jaworzna to wytrącanie takich substancji ze ścieków oczyszczonych za pomocą ozonu.

 

Jak mówią członkowie stowarzyszenia, ważna jest świadomość mieszkańców na temat tego jak na środowisko oddziałuje poprawnie działająca kanalizacja. Jeśli jest zatkana to uruchamia tzw. przelewy, które skażoną wodę transportują do rzek.

-Nie wszyscy to widzą, że ten problem jest bo przeciętny mieszkaniec spuszcza wodę, płaci rachunek i na tym jego rola się kończy i tak też powinno być co jest logiczne, ale żebyśmy my też nie mieli większych problemów z tego tytułumówi Józef Natonek, Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

 

Filmy i scenariusze lekcji są dostępne za darmo dla uczniów, nauczycieli i rodziców na oficjalnej stronie kampanii www.toaletatoniesmietnik.pl

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad 14 tys. nowych zakażeń. Resort zdrowia podał nowe dane [KORONAWIRUS 22.03.2021]

Koronawirus coraz częściej atakuje najmłodszych. Jakie są objawy Covid-19 u dzieci?

Lockdown w Polsce do 9 kwietnia. Policjanci rozpoczęli wzmożone kontrole

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button