Kraj

Ławniczak p.o. prezesa TVP

W komunikacie dla prasy wyjaśniono, że podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Nadzorczej dokonano oceny sytuacji w Telewizji Polskiej. Po wnikliwej analizie sytuacji w spółce Rada zawiesiła w pełnieniu obowiązków Romualda Orła i Przemysława Tejkowskiego.

Powołany na p. o. prezesa TVP Włodzimierz Ławniczak powiedział, że podjął się tymczasowo pełnienia obowiązków szefa spółki z poczucia odpowiedzialności za Telewizję Polską. Podziękował też poprzednikom, w tym prezesowi Orłowi za wszystko, czego dokonali dobrego lub próbowali zrobić. “Za najważniejszą sprawę dla Telewizji Polskiej uważam program; jego wysoką jakość, kreatywność i akceptację widzów; po drugie wartości określające nadawcę publicznego; wartości takie jak bezstronność, pluralizm i niezależność” – powiedział Włodzimierz Ławniczak.

Nowy zarząd TVP ma charakter tymczasowy i będzie kierował spółką do momentu rozstrzygnięcia konkursów na członków Rady Nadzorczej i Zarządu, które w najbliższym czasie rozpisze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – podkreślił nowy, tymczasowy rzecznik TVP Jacek Snopkiewicz. “Nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia z przewrotem, spiskiem czy zamachem stanu. Jest pewna konsekwencja – została znowelizowana ustawa – nie bez przyczyny sądzę – dokonano wyboru nowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Telewizja Polska nie może nie uczestniczyć w czymś co zmierza do jasnych reguł gry w telewizji i wokół telewizji polskiej” – powiedział rzecznik TVP.

W komunikacie podkreślono, że zarząd przede wszystkim dokona oceny analizy jakości programów telewizyjnych, ich zgodności ze standardami dziennikarskimi i dbałością o dobro widza oraz rozpatrzy sprawy pracowników TVP, którzy w ocenie wewnętrznej Komisji Etyki naruszyli zasady etyczne obowiązujące w telewizji publicznej. “Chodzi zarówno o dziennikarzy jak i współpracowników; jedni przekraczali zasady w czasie kampanii wyborczej, inni – chodzi o współpracowniczki – łączyły pracę dziennikarską z występami reklamowymi – w ten sposób złamano procedury, które istniały w tej firmie. Trzeba z tym raz na zawsze skończyć” – powiedział Jacek Snopkiewicz.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Rzecznik nie chciał komentować zarzutów zawieszonego członka zarządu Przemysława Tejkowskiego, że do zmian doszło w sposób niezgodny z prawem. “Wszystkie czynności Rada Nadzorcza dokonywała po wnikliwej analizie prawnej. Nie wypada mi również komentować wypowiedzi pana Tejkowskiego, z którym miałem przyjemność przez jakiś czas pracować” – powiedział Jacek Snopkiewicz.

Posiedzenie Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej zostało zawieszone do 10 września. Wcześniej rada odwołała z funkcji popieranego przez PiS przewodniczącego Bogusława Szwedo. Nowym przewodniczącym wybrano Grzegorza Borowca – przedstawiciela Ministerstwa Skarbu Państwa.

Zawieszony członek zarządu Przemysław Tejkowski uważa, że do zmian doszło w sposób niezgodny z prawem. “Rada Nadzorcza została zgromadzona w sposób niewłaściwy – po prostu nie zgadzały się terminy; według prawa powinna się odbyć jutro. Przez pół dnia trwały targi w tej sprawie. Pan przewodniczący Szwedo zamknął posiedzenie Rady i nieformalna grupa – można uznać – 5-osobowa usunęła pana Szwedo z funkcji przewodniczącego oraz zawiesiła dwóch członków zarządu Romualda Orła oraz mnie” – wyjaśnił IAR Tejkowski.

Przemysław Tejkowski dodał, że wraz z Romualdem Orłem czekają, by na temat tych nieoczekiwanych zmian w Radzie Nadzorczej i zarządzie wypowiedział się Krajowy Rejestr Sądowy. “Nie będziemy próbowali robić już żadnych cyrków, bo ta instytucja na to nie zasługuje. Poczekamy aż wypowie się sąd rejestrowy – KRS” – podkreślił Przemysław Tejkowski.

W radzie nadzorczej TVP obecnie są trzy osoby związane z SLD, jedna z Bolesławem Borysiukiem, jedna z PO i cztery z PiS. Układ ten – jak analizuje “Presserwis” – nie pozwala wprawdzie na odwołanie nikogo wbrew woli PiS, ale zawieszenie wymagające pięciu głosów jest już możliwe.

4 września wygasną kadencje obecnych zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Według znowelizowanej ustawy medialnej, obecne zarządy TVP, Polskiego Radia i jego regionalnych rozgłośni będą pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia nowych władz. Regulamin konkursów już przygotowuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button