RegionWiadomość dnia

Liczenie strat po nawałnicach. Gminy w woj.śląskim potrzebują ponad 3 mln zł

Urzędnicy wojewody będą teraz wnioski weryfikować. Po ich przejrzeniu do poszkodowanych w ostatnich nawałnicach osób i rodzin trafią zasiłki celowe. Może on wynosić do 20 tys zł. Pieniądze można przeznaczyć na remont zalanego czy zniszczonego przez nawałnicę domu czy mieszkania. Co ważne – pomoc dla poszkodowanych przyznawana jest bez względu na kryterium dochodowe ubiegających się o to osób. Nie jest brane także pod uwagę to, czy budynek lub mieszkanie były ubezpieczone. Jak podkreślają urzędnicy – nie jest to odszkodowanie, a zasiłek przyznawany na zasadach pomocy społecznej.

Na razie trwa szacowanie dokładnych strat i raportowanie poszczególnych gmin, odnośnie wielkości zniszczeń. Największe zapotrzebowanie zgłaszają jak na razie Rybnik, Żory, Jaworzno i Tychy. Co równie istotne – kwota 3,2 mln zł nie obejmuje potrzeb gmin po nawałnicach, jakie przeszły przez powiat pszczyński z poniedziałku (24.06) na wtorek (25.06). Tymczasem w samej Pszczynie sytuacja po podtopieniach stabilizuje się. W gminie trwa wielkie sprzątanie. Wody, która podtopiła dzielnice i sołectwa gminy Pszczyna już nie ma. “-Od wczoraj liczymy straty, jakie ponieśliśmy. 7-godzinny deszcz spowodował, że co najmniej półtora miliona złotych potrzebujemy na odbudowę zniszczeń. Straty ponieśli jednak przede wszystkim mieszkańcy, którym chcemy pomóc w tych trudnych chwilach. W czwartek w sześciu miejscach, w których wystąpiły największe szkody, przez firmę Remondis podstawione zostały bardzo duże kontenery na śmieci, taką potrzebę sygnalizują mieszkańcy” – mówi burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

W wyniku nawałnicy podtopione zostały budynki mieszkalne, zalane szkoły, kotłownie, piwnice. Duże zniszczenia powstały na mostkach i przepustach. Woda zniszczyła również rowy melioracyjne, a także drogi. Mieszkańcy sprzątają posesje. Kontenery rozwiążą problem nadmiaru śmieci. Mieszkańcy zalanych terenów mogą zgłaszać indywidualne potrzeby telefonując do Urzędu Miejskiego na numer telefonu: 32/449 39 89.

Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, w powiecie bielskim wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W czwartek (27.06) pogotowia przeciwpowodziowe odwołano w powiecie pszczyńskim, jednocześnie wprowadzając pogotowie w Goczałkowicach-Zdroju.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button