RegionWiadomość dnia

Ma rzucić wszystkich na kolana. Sztolnia Dziedzina w Zabrzu szykuje nowe atrakcje! [ZDJĘCIA]

Nieczynna od blisko dwudziestu lat, mimo to prace idą tu pełną parą. “-Znajdujemy się w hali dawnej rozdzielni wysokiego napięcia i sprężarek. To było centrum które zasilało kopalnię” – oprowadza nas po podziemnych włościach Tomasz Bugaj z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Teraz ponownie ma ją zasilać, tym razem w turystów. Bo Sztolnia Dziedziczna w Zabrzu już niedługo stanie się największą atrakcją turystyczną w tym mieście. “-To absolutny unikat, bo o ile np. w górnictwie kruszcowym są jakieś pojedyncze obiekty, jest sztolnia, jest kopalnia zabytkowa, jakieś małe niewielkie obiekty, o tyle tutaj w centrum Zabrza mamy praktycznie kompletny zakład wydobywczy z XIX wieku” – mówi Tomasz Bugaj z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Unikatowa jest nie tylko sama sztolnia. Szyb Carnall, przy którym się znajduje może pochwalić się jedyną w Europie czynną parową maszyną wyciągową. “-Usterki które się zdarzają to prędzej gdzieś na dopływach pary, na kołnierzach, na uszczelnieniach. To niestety jest takie ciśnienie i taka temperatura, że zdarzają się awarie” – wyjaśnia Piotr Kapek, który zajmuje się obsługą maszyny parowej. Prawie stuletnia maszyna nadal na chodzie. Turystów na dół zwozić będzie jednak nowoczesna szklana winda. Kolejną atrakcją powstającego tu kompleksu, tym razem dla dzieci, ma być umieszczony częściowo pod ziemią plac zabaw. “-Będą mogły poznać zasady funkcjonowania kopalni, działania szybów, urządzeń podziemnych. To wszystko oczywiście napędzane ręcznie przez same dzieci które będą się tym mogły bawić” – mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Sztolnia podziemnymi wyrobiskami połączona zostanie z zabytkową kopalnią “Królowa Luiza” i centrum miasta. W sumie na dole powstanie 4 kilometrowa sieć korytarzy. Wszystko ma być gotowe i cieszyć oko turystów pod koniec 2014 roku. Potem w Muzeum Górnictwa Węglowego planowany jest jeszcze remont najstarszej w Europie łaźni kopalnianej. “-Był tutaj pub, była scena i myśmy tam zorganizowali różnego rodzaju właśnie wystawy, spektakle między innymi “Ojcowizna” Zbyszka Stryja była tutaj grana” – mówi Jan Gustaw Jurkiewicz z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Renowacja całego zabrzańskiego kompleksu kosztować będzie 100 milionów złotych, a zabytkowa łaźnia rewitalizowana zostanie za dwa lata.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button