Majówka “industrialna”? Majowy weekend na Szlaku Zabytków Techniki
Warto wybrać się do Cieszyna, gdzie znajdują się dla szlakowe obiekty. Muzeum Drukarstwa to kompletna stara drukarnia typograficzna. Jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cały zgromadzony sprzęt jest w pełni sprawny. Można tu zobaczyć nie tylko maszyny i urządzenia drukarskie, ale też poznać ich zastosowanie. Wystarczy kilka minut spaceru, by przenieść się do Browaru Zamkowego. Plany browaru powstały już w roku 1836 na zlecenie Karola Ludwika, a ok. 1840 roku rozpoczęto jego budowę, którą ukończono w 1846 roku. Browarowi towarzyszyły podziemne leżakownie, zbudowane na różnych poziomach w stoku wzgórza oraz piwnica służąca jako lodownia. Do dziś w procesie produkcji wykorzystywane są maszyny z przełomu XIX i XX wieku i możemy je zobaczyć.
Równie ciekawie można spędzić czas w stolicy województwa. W Katowicach znajduje się aż 5 szlakowych obiektów. Szczególnie warto odwiedzić nowe obiekty – Muzeum Śląskie i Walcownię – Muzeum Hutnictwa Cynku. Kopalnia węgla kamiennego „Katowice” (dawniej „Ferdynand”) działała w latach 1823-1999 i wydobyła około 120 mln ton węgla. Pozostały po niej charakterystyczne, zabytkowe budynki, spośród których duża część została zbudowana jeszcze w XIX w. Obecnie na tych terenach swoją siedzibę ma Muzeum Śląskie. Wjazd na wieżę dawnego szybu „Warszawa II”, a tuż obok ćwiczenia jogi na świeżym powietrzu – w Muzeum Śląskim będzie można skorzystać z atrakcji dostępnych w sezonie wiosenno-letnim, o ile oczywiście aura na to pozwoli. Zła pogoda na pewno nie przeszkodzi w odwiedzeniu Walcowni – Muzeum Hutnictwa Cynku. Do końca XIX wieku Górny Śląsk był największym okręgiem hutnictwa cynku na świecie. Walcownia jest jednym z niewielu istniejących świadków tej historii. Do dziś zachowały się w niej ponad stuletnie urządzenia, które służyły do produkcji blach.
Już w lipcu okaże się, czy tarnogórskie podziemia znajdą się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trzymamy kciuki, a kto jeszcze nie był, powinien koniecznie odwiedzić te miejsca. Sztolnia Czarnego Pstrąga to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna, którą pokonuje się łodziami. Stanowi ona fragment XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, która odprowadzała kiedyś wody kopalniane na powierzchnię ziemi. Do sztolni prowadzi szyb Ewa oraz Sylwester. Z kolei Zabytkowa Kopalnia Srebra jako jedyna w Polsce trasa turystyczna prowadzi przez unikatowe podziemia po dawnym górnictwie kruszcowym. Długość trasy wynosi 1740 metrów, z czego 270-metrowy odcinek pokonuje się łodziami. W czasie wędrówki zobaczycie pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze i dawne stanowiska pracy.
W ten weekend sezon rozpoczyna jedna z największych atrakcji dla najmłodszych – Sztolnia Królowa Luiza Park 12C w Zabrzu. Podziemną część Parku 12C stanowią dawne wyrobiska kopalni „Królowa Luiza”. Można zobaczyć w nich pokaz pracy maszyn górniczych oraz przejechać górnicza kolejką szynową typu Karlik. Część naziemna to park edukacyjno-rozrywkowy dla dzieci i młodzieży. Odwiedzający mogą poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.
W północnej części województwa czeka Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Muzeum mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Ekspozycja to przestrzeń multimedialna i interaktywna. Zwiedzający poznają historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa oraz losy miasteczka.
Pełen harmonogram majówki na Szlaku Zabytków Techniki znajdziecie TUTAJ