KrajRegionSilesia Flesz

Manifestacja górników w Warszawie podczas expose Ewy Kopacz

Aktualizacja 13:30: Około godziny 12.00 manifestacja przed gmachem Sejmu została zakończona. Protest zgodnie z zapowiedziami związkowców przebiegał spokojnie i nie doszło do żadnych incydentów. Górnicy podkreślają, że będą pilnować czy deklaracje złożone przez Ewę Kopacz zostaną  zrealizowane. – W przeciwnym wypadku za dwa miesiące wrócimy do Warszawy i zorganizujemy znacznie większą i bardziej radykalną akcję protestacyjną – zapowiada Jarosław Grzesik.
 
 
Przedstawiciele związkowców wręczyli na ręce marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego petycję z postulatami zaadresowaną do szefowej rządu.
 
Więcej na ten temat w Silesia Informacjach o godzinie 17.45 i 20.
 
10:00: O godzinie 10 przed gmachem Sejmu rozpoczęła się demonstracja górniczych central związkowych. W proteście uczestniczy około 2 tysięcy osób. Górnicy przyjechali do Warszawy, aby wysłuchać expose premier Ewy Kopacz. – Przyjechaliśmy dzisiaj nie po to, aby protestować przeciwko komuś lub przeciwko czemuś, ale po to, żeby zamanifestować problem. Przyjechaliśmy po to, żeby  wspólnie wysłuchać expose pani premier i żeby  się do tego expose odnieść. Problemy naszej branży są przez nas artykułowane już od wielu miesięcy. Minister gospodarki jako gospodarz naszej branży pozostawił nas samym sobie. Niekontrolowany napływ węgla zza naszych granic, szczególnie z Federacji Rosyjskiej powoduje to, że nasze miejsca pracy są zagrożone – wyjaśnił Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.
 
 
Założyliśmy, że przyjedzie nas tutaj ok. 2 tysiące. Być może jest nas trochę więcej, ale to nie będzie ostra, radykalna demonstracja. Przyjechaliśmy przede wszystkim po to, żeby wysłuchać pani premier – dodaje Grzesik. 
 
 
Górnicy oczekują, że premier Kopacz w swoim expose odniesie się do problemów branży górniczej. Liczą przede wszystkim na podanie dalszych konkretów w sprawie ograniczenia nadmiernego importu rosyjskiego węgla do Polski. 24 września premier Ewa Kopacz w komunikacie skierowanym do górników blokujących tory w okolicy przejścia granicznego w Braniewie-Mamonowie zobowiązała się m.in. do skierowania na szybką ścieżkę legislacyjną ustaw wprowadzających koncesję na handel węglem oraz wdrożenie systemu certyfikatów jakościowych w obrocie tym surowcem.
 
 
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział, że przyjmie delegację związków zawodowych w sprawach związanych z górnictwem. Po godzinie 10 Ewa Kopacz rozpoczęła swoje wystąpienie. Premier o problemach górnictwa mówiła… dwie minuty. – Musimy chronić polskie górnictwo przed nieuczciwą konkurencją. Jedną z pierwszych decyzji będzie przyśpieszenia prac nad ustawami, które połączą cele bezpieczeństwa energetycznego. Nie ustanę w staraniach, by ta branża stała się rentowna.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button