Mapa Śląska z 1601 r. w Wodzisławiu Śląskim

Jednym z wyznaczników oryginalności zabytku jest widoczny znak wodny przedstawiający zapewne stylizowaną lilię. Nadmienić przy tym warto, że pierwszy tego typu atlas Abraham Ortelius wydał już w 1570 r. Zawierał on pierwszy usystematyzowany zbiór map świata, gdzie znalazła się m.in. również mapa ówczesnej Rzeczypospolitej. Do 1612 r. wydano około 45 edycji tego dzieła. Nie były to jednak czyste przedruki, gdyż kolejne wydania aktualizowano i poprawiano o nowe dane.
Mapa Śląska Abrahama Orteliusa powstała jak głosi tytuł umieszczony w lewym dolnym rogu na podstawie mapy Śląska sporządzonej przez Martina Helwiga z Nysy. Przedstawia ona teren całego Śląska wraz z miastami, sieciami rzecznymi, kompleksami leśnymi oraz górami. Zaznaczone są na niej ówczesne granice administracyjne. Dzieło Orteliusa sporządzono w stylistyce renesansowo-manierystycznej. Charakterystyczne dla niej są kartusze w kształcie quasi metalowych okuć. Na uwagę zasługują tu detale jakimi zaznaczono teren oraz niespotykane misterne obramowanie. Surowy i formalny charakter mapy podkreślony jest przez wspaniałe, oryginalne kolorowanie.
Dzieło Orteliusa jest jedną z najstarszych map Śląska powstałych ponad 400 lat temu. Uważa się ją za najpiękniejszą i najbardziej znaną w XVI w. flandryjską mapę regionu. Posiada ona ponadto najwyższą wartość artystyczną, reprezentacyjną oraz historyczną.