Kategorie

Marihuana medyczna, dlaczego jest tak potrzebna?

Medyczna marihuana jest skutecznym lekiem na szerokie spektrum chorób. Potwierdzają to nie tylko kolejne badania naukowe, ale także sami pacjenci, którzy zaufali tej metodzie terapii i odczuwają jej prozdrowotne efekty. Wciąż jednak temat stosowania konopi indyjskich do celów medycznych wzbudza wiele emocji, dlatego zachęcamy do przeczytania tego artykułu. 

Co to jest medyczna marihuana?

Marihuana medyczna tak naprawdę niczym nie różni od marihuany stosowanej do celów rekreacyjnych. W odróżnieniu od konopi włóknistych, które mają zawartość psychoaktywnego związku THC na poziomie ok. 0,2 – 0,3 proc., w konopiach indyjskich poziom tetrahydrokannabinolu waha się od 10 – 30 proc.

Reasumując marihuana rekreacyjna i medyczna to te same rośliny. Różnica polega tylko na tym, że uprawa i produkcja konopi dla celów medycznych prowadzone są bardzo restrykcyjnie – w czystych i sterylnych warunkach, z dala od grzybów, szkodników oraz innych chorób, które mogą zaatakować te rośliny.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dostępność marihuany w Polsce

Możliwość przepisywania recept na medyczną marihuanę w Polsce lekarze mają od 7 lipca 2017 r. Jednak dopiero o 7 listopada 2017 r. lek pojawił się w aptekach. Jego dostępność dla pacjentów początkowo była bardzo ograniczona. Wszystko przez to, że leki na bazie marihuany trafiały do Polski z Kanady i było ich za mało, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich pacjentów.

Kolejne dostawy marihuany importowano z Niemiec. Leku w aptekach  było więcej, ale i tak nie wszyscy pacjenci mogli z niego skorzystać. Przeszkodą dla części osób wymagających takiej terapii była i wciąż jest cena – ok. 65 zł za 1 gram.

To skutki niedopracowanej ustawy dotyczącej medycznej marihuany. Chociaż jest dostępna na receptę, to wciąż trafia do polskich aptek z importu. Ustawa z 2017 r. nie umożliwia krajowej uprawy i produkcji leku. A to mogłoby obniżyć cenę nawet do kilkunastu złotych za 1 gram!

Oprócz tego obowiązujące nad Wisłą przepisy nie umożliwiają pacjentom uprawy konopi indyjskich na własny użytek, tak jak jest to możliwe w krajach takich jak Czechy czy Hiszpania. Wciąż za posiadanie nawet niedużych ilości marihuany oraz jej uprawę grożą karą do 3 lat więzienia. Szkoda, bo na polskim rynku dostępne są zupełnie legalne nasiona marihuany, których jednak nie można uprawiać.

Funkcjonujący od lat na rynku sklep https://nasionamarihuany.pl oferuje odmiany konopi indyjskich pochodzące niemal z całego świata. W ofercie nie brakuje odmian  o silnych walorach leczniczych.

Dla kogo terapia marihuaną?

Medyczna marihuana leczy i wspomaga leczenie wielu, nawet tych najcięższych chorób. To nie tylko dopełnienie terapii opartej na medycynie konwencjonalnej, ale też często alternatywa dla niej, okazująca się bardziej skuteczna w leczeniu. To najczęściej leczone konopiami indyjskimi choroby:

– stwardnienie rozsiane

– epilepsja

– jaskra

– atopowe zapalenie skóry

– wrzodziejące zapalenie jelita grubego

– choroba Leśniowskiego-Crohna

Oprócz tego medyczna marihuana przywraca apetyt osobom chorym na AIDS, łagodzi bóle przy leczeniu chorób nowotworowych, w tym najbardziej złośliwego glejaka.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button