KrajRegionZdrowie

Maść konopna na wiosenne bóle stawów

Zmienna pogoda, zimno, wilgoć i szybkie spadki ciśnienia – wczesna wiosna to ciężki czas dla osób cierpiących z powodu bólu stawów. Ta powszechna dolegliwość trapi zarówno starszych, jak i młodszych. Ból stawów może być chwilową niedyspozycją narządu ruchu, ale zdarza się, że ma podłoże chorobowe. W obu przypadkach niezwykle ważne jest dbanie o dobrostan organizmu, o to jak wygląda nasz tryb życia – dieta, wysiłek fizyczny i odpoczynek. W dzisiejszym zabieganym świecie dbanie o siebie nie jest łatwe. Dużo mówi się o prawidłowym trybie życia, jednak z wprowadzaniem tych zmian bywa różnie i czasem po prostu potrzebujemy pójść „na skróty”. Sięgnięcie po tabletkę przeciwbólową nie jest jednak jedyną skuteczną opcją, jaką mamy do wyboru. W ostatnich latach, rynek produktów na ból mięśni i stawów do stosowania zewnętrznego rozrósł się do imponujących rozmiarów. Jeśli szukamy alternatywy dla specyfików typowo aptecznych, to jest w czym wybierać. Jednymi z najpopularniejszych w kategorii zewnętrznych preparatów przeciwbólowych są maści i żele konopne – następcy tradycyjnej maści końskiej.

 

Maść konopna na wiosenne bóle stawów (fot.materiały prasowe partnera)
Maść konopna na wiosenne bóle stawów (fot.materiały prasowe partnera)

 

Maść, żel, a może konopne mazani?

Żel jest lekki i szybko się wchłania, ale maść ma składniki okluzyjne, które dodatkowo odżywią i nawilżą skórę. Konopne mazani to z kolei termin zapożyczony z języka czeskiego i oznaczający konopne mazidło, czyli po prostu maść konopną. Forma preparatu to sprawa drugorzędna i kwestia preferencji, ważniejszy jest skład, który powinien być głównym kryterium podczas dokonywania zakupu. Oprócz oleju konopnego i/lub ekstraktu z konopi, powinniśmy szukać substancji o działaniu usprawniającym krążenie, łagodzącym ból i przeciwzapalnym.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Jeśli kosmetyk zawiera wyłącznie oleje roślinne i masła (w tym olej konopny), to mamy do czynienia z kremem/maścią do stosowania na skórę suchą, łuszczącą się, atopową. Nawet, gdy zawartość procentowa konopi waha się w granicach 50-70% to nadal jest to produkt pielęgnacyjny o działaniu silnie regenerującym i naprawczym. Sam olej konopny nie zadziała przeciwbólowo, owszem ma właściwości przeciwzapalne, ale tyczy się to głównie stanów zapalnych skóry, nie zaś tych w obrębie mięśni i stawów.

Olej konopny zastosowany w żelu/maści na ból mięsni i stawów ma szansę zadziałać tylko w połączeniu z innymi składnikami o podobnych właściwościach. Najczęściej stosowanymi są przeciwzapalne i ściągające ekstrakty z kasztanowca i żywokostu, usprawniające krążenie i miejscowo znieczulające kamfora i chili, przeciwobrzękowa arnika i chłodzący mentol. Często towarzyszą im olejki eteryczne: eukaliptus, jodła syberyjska, rozmaryn o działaniu przeciwbakteryjnym, chłodzącym i poprawiającym krążenie. Niektóre maści zawierają również składnik z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – salicylan metylu, który wzmacnia ich działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozgrzewające.

Na co, oprócz bólu stawów, stosować maść konopną?

Maść/żel konopny nie jest przysłowiowym lekiem na całe zło i jest wiele, poważnych schorzeń układu ruchu, na które jej działanie będzie zbyt słabe. Sezonowo nawracające bóle, związane z pogodą „łamanie w kościach”, przeciążenie lub drobne kontuzje są tymi, które złagodzi dobra maść. Jaka? Dobra maść konopna to przede wszystkim ta o szerokim spektrum działania – przeciwbólowym, zmniejszającym stan zapalny i poprawiającym krążenie. W zależności o rodzaju, zniweluje uczucie ciężkich nóg i zmniejszy opuchliznę (maść/żel chłodzący), zmniejszy sztywność stawów, złagodzi ostry ból i przyjemnie rozgrzeje (maść/żel rozgrzewający).

Maść konopną najczęściej wybierają osoby starsze, skarżące się na bóle kręgosłupa i stawów, ze zwyrodnieniami, reumatyzmem, czy rwą kulszową. Ból nie jest jednak tylko domeną starszych, młodzi z kolei sięgają po maść konopną przed lub po intensywnym wysiłku fizycznym oraz przy drobnych kontuzjach i stłuczeniach.

Jest wiele zaleceń i niewiele przeciwwskazań co do zastosowania maści/żelu konopnego, jednak jak w przypadku każdego kosmetyku, powinniśmy je znać. Najczęstszy to uszkodzenie skóry – nigdy nie nakładamy maści na otwarte rany. W przypadku skór wyjątkowo wrażliwych i skłonnych do alergii, również zalecana jest ostrożność. Maści konopnej przeciwbólowej nie powinno się też stosować u małych dzieci.

Jeśli żadne z przeciwwskazań nas nie dotyczy, to nadal przed pierwszym zastosowaniem nowego kosmetyku, powinniśmy wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry i odczekać min. kilka godzin. Jeśli skóra nie zareaguje – nie będzie czerwona, piekąca lub swędząca, to znak, że maść możemy stosować bezpiecznie.

 

Tekst: informacja prasowa partneraŹródło zdjęć: pexels, unsplash, kompozycja własna

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button