RegionWiadomość dnia

Mateusz Morawiecki w Jastrzębiu-Zdroju: Odzyskujemy prawdę o tamtych czasach. Dzisiaj 39. rocznica Porozumień Jastrzębskich [ZDJĘCIA]

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza, kto wyleciał z partii za start w wyborach!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

W tym roku przypada 39. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego – jednego z trzech, które złamały monopol wszechwładzy komunistycznej. 3 września 1980 roku został podpisany dokument kończący strajk w KWK Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka) przez 56 zakładów pracy. Porozumienie Jastrzębskie gwarantowało realizację postulatów porozumień szczecińskich i gdańskich oraz wprowadzało wolne soboty i likwidowało czterobrygadowy system pracy. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w dzisiejszych obchodach rocznicy tych wydarzeń oraz powstania NSZZ „Solidarność”. Szefowi rządu towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele Rady Ministrów, władz samorządowych oraz parlamentarzyści.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich (fot.ŚUW w Katowicach)
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich (fot.ŚUW w Katowicach)

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Matki Kościoła, której przewodniczył metropolita katowicki Wiktor Skworc. Po nabożeństwie Premier wraz z uczestnikami uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 39 lat, mieszczącym się na terenie Kościoła. Kwiaty w imieniu Prezydenta RP złożył Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy Kopalni „Zofiówka”, gdzie przedstawiciele władz państwowych również złożyli wieńce.

Podczas spotkania z uczestnikami strajku Premier Mateusz Morawiecki w swoich słowach wspomniał trudną drogę Polski do wolności i rolę jaką odegrało w niej podpisanie Porozumień Jastrzębskich – W tych historycznych dniach, kiedy upamiętniając 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej możemy sobie powiedzieć, że odzyskujemy prawdę. Prawdę, która staje się coraz jaśniejsza dla całego świata. Prawdę, o którą walczyli robotnicy Górnego Śląska, Zagłębia, w tamtym pamiętnym 80 i 81 roku – mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki w Jastrzębiu-Zdroju: Odzyskujemy prawdę o tamtych czasach. Dzisiaj 39. rocznica Porozumień Jastrzębskich fot(ŚUW w Katowicach)
Mateusz Morawiecki w Jastrzębiu-Zdroju: Odzyskujemy prawdę o tamtych czasach. Dzisiaj 39. rocznica Porozumień Jastrzębskich fot(ŚUW w Katowicach)

Odwaga i determinacja robotników, sprawiła, że cel stawał się coraz bliższy – My przenieśliśmy pochodnię i ziarno cywilizacji zachodniej przez ciemną noc II wojny światowej I to nam zawdzięcza Europa. Szanowni Państwo, robotnicy w 80 roku mieli wielką odwagę przeciwstawić się złu, jakie reprezentowała władza komunistyczna wspierana przez Moskwę. Robotnicy walczyli o godność, o normalność.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

SENSACYJNY TRANSFER Górnika Zabrze! Nikt się tego nie spodziewał!

Rusza nabór wniosków 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Zniesienie wiz dla Polaków do USA już wkrótce!

List na tę okoliczność skierował również Prezydent RP Andrzej Duda, który określił Podpisanie Porozumień Jastrzębskich jako „wielkie zwycięstwo wartości, których wzorem i ostoją jest Śląsk” – Te wartości to etos wymagającej, lecz uczciwej i uczciwie nagradzanej pracy. Wierność duchowym i patriotycznym tradycjom ojców. Więź wzajemnego szacunku, lojalności i solidarności łączącej całą górniczą brać, a więc ludzi, którzy choć sami stawiają czoła potężnym żywiołom, troszczą się o zdrowie i życie kolegów. Z pewnością, także przed stu laty przyświecały bohaterskim Powstańcom Śląskim – odczytał słowa Prezydenta Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera – Myśląc o przeszłości naszej ojczyzny wyrażam nadzieję, że historia śląskich zmagań o wolność w latach 1919-1921 oraz w latach 1980-1981 pozostanie ważną, trwałą inspiracją dla wszystkich, którzy pragną Polski sprawiedliwej i zamożnej, niepodległej i bezpiecznej.

źródło: ŚUW w Katowicach

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button